Lazerinės Dermatologijos Centre ankstyvajai melanomos diagnostikai taikomas pasaulyje mokslininkų pripažintas pažangiausias neinvazinis odos pigmentinių darinių ištyrimo metodas- siaskopija.
Siaskopija (spektrofotometrinė intrakutaninė analizė) – tai modernus, neinvazinis (taigi ir neskausmingas), greitas pigmentinių odos darinių ištyrimo metodas, paremtas skirtingo ilgio šviesos bangų sąveika su odoje esančiais chromoforais (melaninu, hemoglobinu ir kolagenu). Šiuo tyrimo metodu įvertinami odos pokyčiai, esantys net 2 mm gylyje.
Ankstyva melanomos diagnostika– tai esminė ligotumo ir mirtingumo nuo šios ligos mažinimo priemonė. Tačiau yra daugybė kitų pigmentinių odos darinių, nuo kurių tenka skirti šią agresyvią odos vėžio formą. Dermatoskopijos pritaikymas klinikinėje praktikoje ženkliai pagerino ankstyvos melanomos diagnostikos situaciją, bet vis dėlto nepakankamai. Todėl imtasi ieškoti naujų, tikslesnių pigmentinių odos darinių ištyrimo metodų.
Oda ir joje esančios struktūros, skirtingai sugeria ir (ar) atspindi šviesą, be to, skirtingos molekulės sąveikauja su skirtingo ilgio šviesos bangomis. Atliekant siaskopiją, nustatomas melanino, hemoglobino, kolageno kiekis, pasiskirstymas bei lokalizacija (epidermyje ar kiek giliau, dermoje). Gauti spalviniai vaizdai koreliuoja su darinio histologinėmis charakteristikomis. Todėl tyrimas siaskopu padeda prognozuoti konkretaus darinio supiktybėjimo riziką, o pagal tai yra parenkamas ir šalinimo būdas.
Siaskopijos metu vertinami darinio parametrai:
Bendras dermatoskopinis odos darinio vaizdas- spalva, kraštai, ribos, dydis, asimetrija, struktūriniai ypatumai ir pan. | |
Melaninas. Tamsesnėse srityse melanino koncentracija esti didesnė, o šviesesnėse- mažesnė. | |
Dermalinis melaninas. Tai gilesniuose odos sluoksniuose esantis pigmentas. Jeigu pigmento nėra, tyrimo metu matoma balta spalva. Žalios, mėlynos, raudonos ir juodos sritys vaizduoja melanino sankaupas tikrojoje odoje (dermoje), t. y., gilesnį pigmento išsidėstymą. | |
Hemoglobinas. Ryškiau matomose srityse esti didesnė hemoglobino koncentracija, o šviesesnėse, blyškesnėse- mažesnė. | |
Kolagenas. Didesnes kolageno sankaupas atspindi šviesios darinio zonos. Mažai kolageno turinčios sritys matomos kaip tamsios zonos. | |
Siaskopo pagalba galima atkurti ir trimatį darinio vaizdą iki 2 mm odos gylio. Tai padeda papildomai įvertinti darinio architektūros ypatumus. |
Atliekant siaskopiją, apgamai ištiriami greitai ir neskausmingai. Šiam tyrimo metodui nereikia jokių papildomų intervencijų ir pasiruošimo. Gydytojas prideda prie apgamo specialų prietaisą- siaskanerį. Po kelių sekundžių monitoriuje matoma vidinė pigmentinio darinio struktūra, apimanti iki 2 mm gylį.
Siaskopijos jautrumas diagnozuojant melanomą siekia 90%, ir šiandien tai yra geriausias rodiklis Lietuvoje. Joks kitas neinvazinis pigmentinių odos darinių ištyrimo metodas, naudojamas Lietuvoje, negali taip tiksliai (ir giliai) nustatyti vidinės pigmentinių odos darinių struktūros.
Be to, atliekant siaskopiją, gauti vaizdai esant poreikiui, pacientui pageidaujant gali būti išsaugomi specialioje bazėje. Tai palengvina kontrolinį ištyrimą, kadangi galima įvertinti darinio kitimą laikui bėgant, palyginti tarpusavyje to paties darinio bendrą vaizdą ir specifinius parametrus.
Vilniaus Lazerinis Centras pirmasis Lietuvoje pasiūlė apgamų ir kitų odos darinių ištyrimą siaskopu.