Nagų grybelio diagnostika

Net ir labai panašiai atrodantys nagų pakitimai gali būti atsiradę dėl visai skirtingų priežasčių. Vien iš pažeisto nago vaizdo ne visada įmanoma nustatyti tikslią pažeidimo priežastį, o tuo labiau įvardinti konkretų grybelinės infekcijos sukėlėją. Nemažai kitų nagų ligų pasireiškia simptomais, panašiais į nagų grybelio, pavyzdžiui:

Nagų psoriazė. Psoriazė yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuriai būdingas bėrimas aiškių ribų raudonomis plokštelėmis, padengtomis sidabriniu žvynu. Ši liga pažeidžia ne tik odą, bet ir sąnarius, nagus. Psoriatiniam nagų pažeidimui yra tipiška onicholizė (nago atsiskyrimas nuo guolio), ponaginės masės, nago spalvos pokyčiai, smulkios taškinės duobutės nago plokštelės paviršiuje ir pan. Kadangi nagų psoriazės simptomai itin panašūs į nagų grybelinės infekcijos (ypač, kai pokyčiai atsiranda tik viename nage), atliekami papildomi tyrimai diagnozės patikslinimui.

Trauma. Nešiojant nepatogią avalynę, dažnai traumuojant pirštus, nagai sustorėja ir pakeičia spalvą. Ūmiai traumai būdinga ir ponaginė kraujosruva- tai kiek palengvina nagų pokyčių diagnostiką. Kai nagai traumuojami ilgą laiką, akivaizdžių traumos požymių nebūna, todėl atsiradę nago plokštelės pakitimai diferencijuojami tyrimų pagalba.

Plokščioji kerpligė. Tai nežinomos kilmės uždegiminė liga, pažeidžianti odą, gleivines, plaukus ir nagus. Net 10- 25% sergančiųjų plokščiąja kerplige turi nagų pakitimų. Dažniausiai tai būna išilginis ruožėtumas, nago plokštelės suplonėjimas, išilginiai įtrūkimai. Pažeidus nago guolį, atsiranda onicholizė, ponaginės masės. Nagų pažeidimai progresuoja greitai, todėl negydant, rizikuojama visam laikui netekti nagų.

Kontaktinis dermatitas. Dermatitui, ypač rankų srityje, perėjus į lėtinę formą, nagai sustorėja, pagelsta, atsiranda ponaginės masės, nago paviršius gali tapti gruoblėtas. Taip pat minėti nagų pokyčiai gali atsirasti dėl alergijos manikiūro metu naudojamoms priemonėms, dirbtiniams nagams.

Be to, tam tikri vaistai taip pat gali sąlygoti nagų pokyčius. Pavyzdžiui, chemoterapiniai preparatai, tetraciklinų grupės antibiotikai, psoralenai, antimaliariniai vaistai gali lemti nagų pakitimus, primenančius nagų grybelinę infekciją.

Tiksliai nago pažeidimo priežasčiai nustatyti atliekami specialūs tyrimai- tai nago mikroskopija bei mikrobiologinis tyrimas (pasėlis). Mikroskopinio tyrimo metu vertinama, ar pažeisto nago fragmente esama grybelio dalelių (pvz., hifų). Tačiau, nago mikroskopija nenustato tikslios grybelio rūšies.

Geriausi gydymo rezultatai pasiekiami tada, kai gydymas skiriamas pagal tikslią infekcijos sukėlėjo rūšį. Tuo tikslu atliekamas nago fragmento pasėlis specialioje terpėje, ištiriamas jo jautrumas priešgrybeliniams vaistams. Pasėlis būtinas skiriant medikamentinį gydymą, nes vis dažniau pasitaiko retesnių grybelio formų ir vis dažniau nustatomas grybelio atsparumas įprastiems medikamentams. Deja, šio tyrimo rezultatų tenka laukti apie 4- 6 savaites. Visgi tai vienas patikimiausių nagų grybelio diagnostikos metodų.

Mikroskopinis nago plokštelės tyrimas yra nesudėtingas: specialistas steriliomis žirklėmis nukerpa dalį nago plokštelės (jeigu yra), taip pat paima ištyrimui raginių masių, kurios susikaupia po nagu. Tyrimą tikslinga daryti, jeigu pacientas prieš tai 3 savaites netepė nago priešgrybeliniu tepalu arba laku. Kartu su mikroskopiniu tyrimu rekomenduojame iškart atlikti ir pasėlio tyrimą. Tyrimo medžiaga siunčiama į specialią laboratoriją, kurioje nustatomas grybelio tipas. Ne visada iš pirmo karto pavyksta nustatyti sukėlėją, todėl tyrimai, esant klinikiniams požymiams, kartojami po mėnesio.

Tais atvejais, kai nago fragmento mikroskopija ir pasėlis būna neigiami (t. y., grybelio nenustatoma), tačiau yra akivaizdūs grybelinės infekcijos požymiai, gali būti atliekamas molekulinis nago fragmento tyrimas- PGR (polimerazės grandininė reakcija). Tai yra specifinis ir pakankamai jautrus tyrimo metodas, kurio tikslumas, derinant su kitais tyrimo metodais, prilygsta histologiniam ištyrimui.

Jeigu atlikti tyrimai įrodo nagų grybelinę infekciją, skiriamas specifinis, ligos sukėlėją veikiantis gydymas ar derinami keli gydymo metodai.

Minėtus tyrimus galima atlikti Lazerinės dermatologijos centre. Mikroskopinio tyrimo atsakymas pateikiamas vidutiniškai per savaitę.

Šias paslaugas teikiantys specialistai

Dr. Viktoras Sidorovas

Gydytojas onkodermatologas
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius | Klaipėda

Registruotis trending_flat

Dr. Eglė Aukštuolienė

Gydytoja dermatovenerologė
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Algirdas Šumila

Gydytojas dermatovenerologas
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Edita Zubrickienė

Gydytoja dermatovenerologė.
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Laimutė Trociukienė

Dermatologė
chat

Lietuvių k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Rūta Šidlauskienė

Gydytoja dermatovenerologė
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Klaipėda

Registruotis trending_flat

Paslaugų kainos

Medicinos mokslų daktaro dermatologo konsultacija (Dr. Viktoras Sidorovas)

140

expand_more

Pakartotinė medicinos mokslų daktaro konsultacija (Dr. Viktoras Sidorovas)

100

expand_more

Mokslų daktaro apžiūra (Dr. Viktoras Sidorovas)

60

expand_more

Medicinos mokslų daktaro dermatologo konsultacija (Dr. Eglė Aukštuolienė)

140

expand_more

Pakartotinė medicinos mokslų daktaro konsultacija (Dr. Eglė Aukštuolienė)

100

expand_more

Mokslų daktaro apžiūra (Dr. Eglė Aukštuolienė)

60

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Algirdas Šumila)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Algirdas Šumila)

70

expand_more

Apžiūra (Algirdas Šumila)

60

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Edita Zubrickienė)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Edita Zubrickienė)

70

expand_more

Apžiūra (Edita Zubrickienė)

60

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Laimutė Trociukienė)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Laimutė Trociukienė)

70

expand_more

Apžiūra (Laimutė Trociukienė)

60

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Rūta Šidlauskienė)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Rūta Šidlauskienė)

70

expand_more

Apžiūra (Rūta Šidlauskienė)

60

expand_more

Mikroskopinis tyrimas dėl grybelio (vieno nago)

9

expand_more

Pasėlis dėl grybelio

29

expand_more

Microsporum canis; Epidermophyton floccosum ; Trichophyton rubrum ; Pan-dermatofitai (T.mentagrophytes, T. interdigitale, T. verrucosum, T. tonsurans;) grybelių nustatymas PGR metodu

45

expand_more

Candida albicans; grybelių nustatymas

25

expand_more

Candida spp.; grybelių nustatymas

25

expand_more