Polimorfinis berimas nuo saules

Polimorfinis bėrimas nuo saulės (sinonimai- polimorfinis bėrimas nuo šviesos, saulės alergija, alergija saulei) yra pati dažniausia saulės UV spindulių išprovokuojama odos liga, pasireiškianti niežtinčiais odos bėrimais atvirose kūno vietose. Bėrimai atsiranda po kelių valandų pabuvus saulėje, ir gali išlikti keletą dienų.

Pastebėta, kad moterims ši liga yra būdingesnė negu vyrams. Dažniausiai beria jaunesnius nei 30 m. žmones, šviesios odos savininkus. Apskaičiuota, kad net iki 20% populiacijos kažkuriuo savo gyvenimo momentu patiria vadinamąją alergiją saulei.

Polimorfinio bėrimo nuo saulės išsivystymui įtakos turi tiek UVA, tiek ir UVB spinduliai. Visgi dažniau bėrimą sukelia UVA spinduliai. Įtakos turi ir spindulių dozė, kontakto dažnis, atviros odos plotas bei kūno sritis. Ne mažiau svarbus ir genetinis polinkis, imuninės sistemos reakcijos.

Kokie yra polimorfinio bėrimo nuo saulės simptomai?

Bėrimas, kaip taisyklė, atsiranda pavasarį arba ankstyvą vasarą. Žiemos metu bėrimus gali išprovokuoti soliariumai ar atostogos šiltuose kraštuose. Dažniausiai kelių valandų bėgyje saulei atviras kūno vietas išberia itin niežtinčiomis smulkiomis papulėmis. Kartais bėrimas atsiranda ne po kelių valandų pabuvus saulėje, o po poros dienų. Vengiant saulės, odos pažeidimai išnyksta savaime per kelias dienas, nepalikdami jokių žymių. Pagrindinis polimorfinio bėrimo nuo saulės bruožas yra tas, jog ši liga pasireiškia šiltuoju metu laiku. Labiausiai išberia pavasarį, o vasarai įsibėgėjus, beria ne taip intensyviai.

Dažniausiai bėrimai atsiranda viršutinėje krūtinės ląstos dalyje („dekoltė“ srityje), kaklo zonoje, nugariniame rankų paviršiuje, kartais- pečių ir blauzdų srityje. Veidą beria retai. Užgijus, bėrimai nesikartoja iki kito pavasario, kol saulės spinduliai vėl neišprovokuoja odos pažeidimo tose pačiose kūno srityse.

Nors odos pažeidimai esant polimorfiniam bėrimui nuo šviesos būna įvairūs, tam pačiam žmogui bėrimas visais atvejais pasireiškia vienodai. Dažniausiai atsiranda niežtinčios, rausvos ar odos spalvos papulės, simetriškai išsidėsčiusios saulei atvirose vietose. Taip pat gali būti ir pūslelių, plokštelių ir kt. Kartais gali varginti tik odos niežėjimas be jokio matomo bėrimo. Dažnas odos kasymas ir trynimas sukelia į egzemą panašių odos pokyčių. Retais atvejais bėrimą lydi galvos skausmas, pykinimas, padidėjusi kūno temperatūra. Nors liga nėra pavojinga gyvybei, ji ženkliai blogina gyvenimo kokybę- pacientai vengia eiti į lauką, mažiau atostogauja, patiria daug nerimo.

Dažniau būnant saulėje, gali padidėti odos tolerancija ultravioletiniams spinduliams (angl. „skin hardening effect“). Pastebėta, kad jau nuo vidurvasario daugumai pacientų polimorfinis bėrimas nuo saulės nebesikartoja iki kitų metų pavasario. Tikslus šio reiškinio mechanizmas nėra žinomas, tačiau manoma, jog dėl ilgainiui susikaupusių mažų UV spindulių dozių poveikio didėja melanino gamyba, storėja odos raginis sluoksnis, normalizuojasi odos imuniniai procesai. Visgi tai nereiškia, jog galima be saiko degintis.

Kaip diagnozuojamas polimorfinis bėrimas nuo saulės?

Ligos diagnostika remiasi tipiniais simptomais, t.y, niežtinčiu bėrimu saulei atvirose kūno vietose, kuris atsiranda pavasarį ar ankstyvą vasarą, o vasarai įsibėgėjus, nebesikartoja. Diagnostikos metu svarbu įvertinti kitų saulės spindulių provokuojamų odos ligų požymius. Dažniausiai neprireikia jokių papildomų tyrimų. Esant neaiškiai diagnozei, gali būti atliekama odos biopsija ir histologinis tyrimas.

Kaip gydomas polimorfinis bėrimas nuo šviesos?

Prevencinės priemonės:

  • Apsauga nuo saulės. Tai pati svarbiausia ne tik šios ligos, bet ir odos vėžio, priešlaikinio odos senėjimo priemonė. Apsauga nuo saulės- tai ne tik apsauginiai kremai, bet ir atitinkami rūbai, buvimas šešėlyje, saulės vengimas jos piko metu. Apsauginiai kremai nuo saulės turi būti plataus spektro, apsaugoti tiek nuo UVA, tiek ir nuo UVB spindulių, o SPF turėtų siekti bent jau 30.
  • Pavieniai moksliniai tyrimai liudija, jog karotenoidų ir antioksidantų vartojimas gali padėti išvengti polimorfinio bėrimo nuo saulės. Visgi patikimų įrodymų apie šių medžiagą efektyvumą trūksta.
  • Profilaktinė fototerapija (mažų dozių PUVA, siaurų bangų UVB fototerapija) gali būti skiriama ankstyvą pavasarį, kad padidėtų odos tolerancija natūraliems ultravioletiniams spinduliams. Dažniausiai rekomenduojama siaurų bangų UVB fototerapija dėl didesnio prieinamumo ir lengvesnės aplikacijos. Spindulių dozė yra didinama palaipsniui, iki paciento maksimaliai toleruojamos.

Gydymas. Dauguma žmonių nesikreipia į gydytoją dėl šios problemos, kadangi bėrimai išnyksta savaime, vasaros eigoje nesikartoja dėl „hardening“ efekto. Visgi kai kuriems pacientams tenka skirti simptomus malšinantį gydymą. Pagrindiniai polimorfinio bėrimo nuo saulės gydymo metodai:

  • Kortikosteroidų tepalai. Jie veiksmingai mažina uždegimą ir niežulį. Šie vaistai skiriami 5- 7 dienas, kol bėrimas išnyks.
  • Esant išplitusiam bėrimui, skiriami geriamieji kortikosteroidai, dažniausiai užtenka 4 -5 dienų kurso.
  • Niežuliui mažinti rekomenduojami antihistamininiai vaistai.

Polimorfinis bėrimas nuo saulės yra periodiškai atsinaujinanti liga, tačiau metams bėgant jos intensyvumas mažėja, beria ne taip gausiai ir ne kiekvienais metais.

Šias paslaugas teikiantys specialistai

Edita Zubrickienė

Gydytoja dermatovenerologė.
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Dr. Eglė Aukštuolienė

Gydytoja dermatovenerologė
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Rūta Šidlauskienė

Gydytoja dermatovenerologė
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Klaipėda

Registruotis trending_flat

Paslaugų kainos

Dermatoskopinis tyrimas

20

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Edita Zubrickienė)

80

expand_more

Medicinos mokslų daktaro dermatologo konsultacija (Dr. Eglė Aukštuolienė)

140

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Rūta Šidlauskienė)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Rūta Šidlauskienė)

70

expand_more

Apžiūra (Rūta Šidlauskienė)

60

expand_more