Nagų grybelis

Rankų ir kojų nagų grybelis (med. onichomikozė) – tai infekcinė, grybelių sukeliama liga, kuri pažeidžia nago plokštelę. Deja, ši liga yra lengvai užkrečiama, greitai plinta nuo vieno nago prie kitų, todėl ne tik bjauroja estetinį vaizdą, bet gali lemti ir sveikatos sutrikimus. Pagrindiniai nagų grybelio sukėlėjai- dermatofitai, mieliagrybiai, pelėsiniai grybeliai.

Ne visais atvejais nago išvaizdą bjauroja grybelinė infekcija, tačiau apskaičiuota, kad apie 60% visų nagų pakitimų sudaro nagų grybelis (onichomikozė).

Nustatyti tam tikri rizikos veiksniai, kurie didina tikimybę užsikrėsti ir susirgti nagų grybeliu:

 • Vyresnis amžius
 • Pėdų grybelis
 • Psoriazė
 • Cukrinis diabetas, kraujagyslių ligos
 • Imuninės sistemos sutrikimai
 • Šeimos narys serga nagų grybeliu
 • Baseinų, pirčių, sporto klubo lankymas
 • Nuolatinis nagų traumavimas
 • Drėgna, šilta aplinka, pvz., uždara avalynė, darbas su guminėmis pirštinėmis
 • Padidėjęs prakaitavimas

Skiriamos kelios pagrindinės rankų ir kojų nagų grybelio formos:

Kojų grybelis

Pati dažniausia nagų grybelio forma yra distalinė onichomikozė. Tokiu atveju pažeidžiamas nago plokštelės laisvas kraštas. 85 % atvejų sukėlėjas yra dermatofitas Trichophyton rubrum. Iš pradžių pakinta vieno nago kampo spalva- tampa balta, geltona ar ruda. Nagų grybelis palaipsniui plinta ir apima visą nago plokštelę. Atsiranda ponaginės masės, nago plokštelė gali atsiskirti nuo nago guolio (t. y., gali įvykti onicholizė). Tokia infekcijos apraiška itin būdinga kojų nykščių grybeliui.

Baltoji paviršinė onichomikozė dažniausiai sukeliama dermatofito Trichophyton mentagrophytes. Šiam infekcijos tipui būdingos blyškiai baltos dėmelės nago paviršiuje. Negydant, nagų grybelis plinta ir gali apimti visą nago plokštelę. Baltos zonos yra minkštos, iš jų galima lengvai paimti mėginį laboratoriniam ištyrimui.

Kiek rečiau pasitaiko proksimalinė ponaginė onichomikozė – pažeidžiamos nago dalys prie nago volelio, o užkratas plinta tolyn, link laisvojo nago krašto. Pagrindiniai sukėlėjai- dermatofitas T. rubrum, mieliagrybis C. albicans ir Aspergillus genties grybeliai. Pastebėta, kad šis onichomikozės variantas būdingesnis žmonėms, turintiems imuniteto defektų (pvz., vartojantiems imunosupresinius vaistus ar turintiems imunodeficitą).

Totalinė distrofinė onichomikozė – tai nagų grybelio forma, kai stebimas visos nago plokštelės pažeidimas. Dažniausiai toks pažeidimas yra kitų nagų grybelio formų progresijos stadija. Totalinei distrofinei onichomikozei būdinga sustorėjusi, nelygaus paviršiaus, trapi nago plokštelė, o po nagu susikaupia hiperkeratotinės masės. Visgi vien tik pažvelgus į nagų pokyčius, negalima tiksliai nustatyti, ar tų pakitimų sukėlėjas yra nagų grybelis, kadangi tai gali būti susiję ir su kitomis nagų ligomis, pvz., psoriaze. Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją specialistą.

Mišraus tipo onichomikozė – tai dviejų ar daugiau išvardintų ligos tipų derinys. Dažniausiai stebima baltosios paviršinės onichomikozės ir distalinės onichomikozės kombinacija.

Nagų grybelio nuotraukos

Visiems žinoma, kad rankų ir kojų nagų grybelio gydymas yra sudėtingas ir ilgas procesas, reikalaujantis glaudaus gydytojo ir paciento bendradarbiavimo bei kantrybės. Taip yra todėl, kad nagų grybelis yra labai atsparus gydymui. Standartiškai nagų grybelio gydymui naudojami geriami vaistai, tepalai, chirurginis nagų plokštelės šalinimas arba šių metodų kombinacija. Negydant, liga gali komplikuotis:

 • Skausmu, ypač kerpant nagus, vaikštant, bėgant
 • Bakterine infekcija, pvz., rože, celiulitu, osteomielitu
 • Kitų kūno sričių grybelinėmis infekcijomis, pvz., pėdų, kūno ar galvos plaukuotosios dalies.

Be to, nesigydant nagų grybelio, rizikuojama užkrėsti ir kitus šeimos narius.

Lazerinės dermatologijos centras pirmas Lietuvoje pasiūlė savo pacientams rankų ir kojų nagų grybelio gydymą lazeriu.

Procedūra yra paprasta, neskausminga, trunka nuo 20 min. iki 1 val., priklausomai nuo pažeistų nagų skaičiaus.

Remiantis atliktais moksliniais tyrimais, nagų grybelio gydymas lazeriu pagal efektyvumą pralenkia kitus gydymo metodus. Taip pat nagų grybelio gydymas lazeriu yra puiki alternatyva, kai tradiciniam gydymui yra kontraindikacijų ar jis pasirodė neefektyvus.

Grybelio požymiai

Tiek odos, tiek nagų grybelis yra itin nemaloni ir labai dažnai neįvertinama liga. Daugelis sergančiųjų šia liga ir jos neatpažindami arba tiesiog net nieko nežinodami apie šią ligą ir tinkamą jos gydymą, užkrečia savo artimuosius, draugus ar pažįstamus.

Tiek rankų, tiek kojų ar odos grybeliu galima užsikrėsti įvairiose vietose ir bet kada, nes grybelio sporos tyko:

 • baseinuose;
 • vonios kambaryje;
 • kojinėse;
 • patalynėje;
 • avalynėje ir kitose vietose.

Pagrindiniai nagų grybelio požymiai ir simptomai:

 • ištrupėjusi nago plokštelė;
 • nelygūs ir deformuoti nagai;
 • nago volelio paraudimas;
 • geltoni nagai arba pilkšvi nagai;
 • pūliai po nago voleliu;
 • sustorėjusi nago plokštelė;
 • nago volelio paburkimas;
 • suplonėjusi nago plokštelė;
 • baltos arba gelsvos linijos ant nagų (išilginės, įstrižinės).

Pagrindiniai odos grybelio požymiai ir simptomai:

 • plaukuotoje galvos dalyje išplikę, apvalūs, pleiskanoti, paraudę odos židiniai, židinių srityse matomi aplūžinėję plaukai.
 • kūno odoje, kuomet dažniausiai pažeidžiamos kojos ir rankos, būdingi įvairių formų, griežtų ribų bei riboti smulkiomis papulėmis, pleiskanojantys židiniai (grybeliniai židiniai gali būti nuo 5 cm. dydžio ir didesni). Taip pat pažeistos vietos kraštai pakilę, o židinio vietoje sumažėjusi vidurinės dalies pigmentacija.
 • pleiskanojantys židiniai, kai bėrimai plinta į šonus, dažniausiai būdingi kirkšnių srityse esančioms raukšlėms. Židinių ribos – griežtos.
 • tarpupirščiuose, židinio vietoje stebimos pleiskanos, paraudimas, šlapiavimas, pustulės, šašeliai ir mazgeliai.

Jeigu jums kilo bent menkiausias galimo užsikrėtimo įtarimas, nelaukite ir pasitikrinkite ar neišsivystė nagų ar odos grybelinė infekcija, kadangi kuo anksčiau pradedamas grybelio gydymas, tuo geresni jo rezultatai. Nedelskite ir kreipkitės į specialistą.

Įsisenėjęs kojų nagų grybelis

Įsisenėjęs kojų nagų grybelis, mediciniškai vadinamas onichomikoze, yra užsitęsusi ir dažnai pasikartojanti problema, kurią sukelia grybeliai. Grybelis įsiskverbia į nagų plokštelę ir pamažu ją ardo, todėl nagai tampa trapūs, deformuoti ir keičia spalvą į gelsvą arba rudos atspalvius. Taip pat gali atsirasti nemalonus kvapas.Gydymas įsisenėjusio nagų grybelio atveju gali būti sudėtingesnis ir ilgalaikis. Pirmiausia rekomenduojama kreiptis į dermatologą, kuris galės patvirtinti diagnozę ir paskirti tinkamą gydymo planą. Gydymo metodai apima:

Vietiniai preparatai – antgrybeliniai lakai ir kremai, kurie tiesiogiai tepami ant paveiktų nagų.

Sisteminiai vaistai – burnoje vartojami antgrybeliniai vaistai, kurie yra efektyvesni pažengusiose ligos stadijose.

Nagų pašalinimas – kartais, esant labai pažengusiems atvejams, gali prireikti chirurgiškai pašalinti nagą, kad būtų galima efektyviau gydyti užkratą po juo.

Lazerio terapija – šiuolaikinis metodas, kuris naudoja lazerio šviesą nagų grybeliui gydyti, tačiau reikia daugiau mokslinių įrodymų, patvirtinančių jo veiksmingumą.

Nagų lakas nuo grybelio

Lakas nuo grybelio yra specialus preparatas, kuris skirtas nagų grybelio (onichomikozės) gydymui. Šis lakas yra sudarytas iš antgrybelinių medžiagų, kurios padeda slopinti grybelio augimą ir plitimą ant nagų.

Kaip veikia lakas nuo grybelio?

Lakas nuo nagų grybelio veikia kaip barjeras, kuris neleidžia grybeliui plisti ir užkrėsti sveikas nagų dalis. Lakas yra skaidrus arba šiek tiek nudažytas, todėl jį galima naudoti kaip įprastą nagų laką. Antgrybelinis lakas taip pat turi medžiagų, kurios gali prasiskverbti į nagą ir naikinti grybelines ląsteles.

Kaip naudoti nagų laką nuo grybelio?

Prieš tepant laką, nagai turi būti kruopščiai išvalyti ir nupoliruoti. Tai padeda pagerinti lako prasiskverbimą į nagą.
Lakas turi būti tepamas ant švarių ir sausų nagų, pagal gamintojo nurodymus. Dažniausiai rekomenduojama tepti laką kartą ar du kartus per savaitę. Gydymo trukmė priklauso nuo infekcijos sunkumo ir gali trukti nuo kelių mėnesių iki metų, kol visiškai išaugs sveikas nagas. Svarbu žinoti:

Lakas nuo grybelio yra efektyvus tik esant lengvesniems ar vidutinio sunkumo grybelio atvejams. Pažengusiais atvejais gali prireikti stipresnių gydymo būdų, tokių kaip sisteminių antgrybelinių vaistų vartojimas.
Gydant nagų grybelį svarbu laikytis visų gydytojo nurodymų ir reguliariai tikrinti gydymo progresą.
Visada pasitarkite su gydytoju prieš pradėdami naudoti nagų laką nuo grybelio, ypač jei vartojate kitus vaistus ar turite sveikatos problemų.

Kaip apsisaugoti nuo nagų grybelio?

Pakito Jūsų nagų spalva? Nagai pasidarė pageltę, sustorėjo ir atsirado gelsvos spalvos linijos ant nagų? O galbūt Jūsų nagai pradėjo trupėti ir deformavosi? Jeigu pastebėjote bent vieną iš šių simptomų, greičiausiai Jums – nagų grybelis. Patariame sunerimti, apsilankyti pas medikus ir laikytis griežto gydymosi plano.

Susidūrusiems su šia problema, dažnai iškyla klausimas, kaip apsisaugoti nuo nagų grybelio ir kokios priemonės yra veiksmingiausios? Nagų grybelis yra užkrečiama lėtinė liga, kurią sukelia dermotofitai, pelėsiai, mielės. Ligos pradžioje gali būti pažeidžiamas tik vienas nagas, tačiau vėliau jis gali plisti ir į kitus nagus. Vos atsiradus pirmiesiems požymiams būtinos visos įmanomos ir veiksmingiausios gydymo priemonės.

Jeigu Jūsų nagų požymiai panašūs į nagų grybelio, tai pirmiausia reikėtų kreiptis į gydytoją specialistą dėl tyrimų atlikimo bei tinkamo gydymo paskyrimo. Tik po mikroskopo bei pasėlio tyrimų atsakymų gydytojas specialistas gali paskirti:

 • medikamentinį gydymą;
 • lazerinį gydymą;
 • kombinuotą medikamentinį ir lazerinį gydymą;
 • suteikti informaciją dėl tam tikros specifinės priežiūros, nes higiena sergant nagų grybeliu yra ypač svarbi.

Šiuo metu internete gausu informacijos, kaip apsisaugoti nuo nagų grybelio, tačiau rekomenduojame neskubėti pasikliauti visais siūlomais patarimais. Įvairios liaudiškos priemonės ir gydymasis namuose gali tik dar labiau pakenkti Jūsų pažeistiems nagams.

Pirmiausia, ką galite padaryti norint apsisaugoti nuo nagų grybelio, tai laikytis tinkamos higienos:

 • dezinfekuoti avalynę specialiu tirpalu;
 • sausas pėdas bei tarpupirščius sudrėkinti ir gerai įtrinti dezinfekuojančiu tirpalu;
 • švarias ir sausas kojines išpurkšti dezinfekuojančiu tirpalu ir leisti išdžiūti;
 • kojines ir patalynę 15 minučių virinti 1 proc. sodos arba skalbimo miltelių tirpale. 10 gramų sodos arba skalbimo miltelių 1 litrui vandens;
 • higienos reikmenis nuo kurių galima užsikrėsti grybeliu, pvz., žirkles, reikia dezinfekuoti ir turėti asmenines bei su niekuo nesidalinti;
 • vonią, dušo kabiną, kriauklę, patalpų grindis reikia plauti karštu vandeniu su dezinfekuojančia priemone kuo dažniau.

Visos šios dezinfekcijos priemonės padeda užkirsti kelią grybelio plitimui. Svarbu neužmiršti, kad tam tikri požymiai gali būti tik panašūs į nagų grybelio, todėl reikia atlikti tyrimus, kad galėtumėme paskirti jums tinkamą ir patį efektyviausią gydymą.

Šias paslaugas teikiantys specialistai

Dr. Viktoras Sidorovas

Gydytojas onkodermatologas
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius | Klaipėda

Registruotis trending_flat

Dr. Eglė Aukštuolienė

Gydytoja dermatovenerologė
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Edita Zubrickienė

Gydytoja dermatovenerologė.
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Algirdas Šumila

Gydytojas dermatovenerologas
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Rūta Šidlauskienė

Gydytoja dermatovenerologė
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Klaipėda

Registruotis trending_flat

Laimutė Trociukienė

Dermatologė
chat

Lietuvių k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Paslaugų kainos

Medicinos mokslų daktaro dermatologo konsultacija (Dr. Viktoras Sidorovas)

140

expand_more

Pakartotinė medicinos mokslų daktaro konsultacija (Dr. Viktoras Sidorovas)

100

expand_more

Mokslų daktaro apžiūra (Dr. Viktoras Sidorovas)

60

expand_more

Medicinos mokslų daktaro dermatologo konsultacija (Dr. Eglė Aukštuolienė)

140

expand_more

Pakartotinė medicinos mokslų daktaro konsultacija (Dr. Eglė Aukštuolienė)

100

expand_more

Mokslų daktaro apžiūra (Dr. Eglė Aukštuolienė)

60

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Edita Zubrickienė)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Edita Zubrickienė)

70

expand_more

Apžiūra (Edita Zubrickienė)

60

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Algirdas Šumila)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Algirdas Šumila)

70

expand_more

Apžiūra (Algirdas Šumila)

60

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Rūta Šidlauskienė)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Rūta Šidlauskienė)

70

expand_more

Apžiūra (Rūta Šidlauskienė)

60

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Laimutė Trociukienė)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Laimutė Trociukienė)

70

expand_more

Apžiūra (Laimutė Trociukienė)

60

expand_more

Recepto išrašymas

10

expand_more

Mikroskopinis tyrimas dėl grybelio (vieno nago)

9

expand_more

Pasėlis dėl grybelio

29

expand_more

Microsporum canis; Epidermophyton floccosum ; Trichophyton rubrum ; Pan-dermatofitai (T.mentagrophytes, T. interdigitale, T. verrucosum, T. tonsurans;) grybelių nustatymas PGR metodu

45

expand_more

Candida albicans; grybelių nustatymas

25

expand_more

Candida spp.; grybelių nustatymas

25

expand_more

Nykščio nago paruošimas

40

expand_more

Kitų nagų paruošimo kaina * (vieno nago)

20

expand_more

Nagų grybelio pažeistų nagų gydymas lazeriu (1 procedūra)

101-188

expand_more

Nuo 4 procedūros nagų grybelio šalinimas lazeriu (1 procedūra)

44

expand_more

Nagų grybelio gydymas fotodinamine terapija

190

expand_more

Nagų grybelio gydymas fotodinamine terapija (nuo 4-tos procedūros) (1 procedūra)

58

expand_more