Išsiplėtusių venų kraujagyslių ištyrimas ir gydymas

Venų išsiplėtimas (varikozė) – diagnostika

Varikozė (venų išsiplėtimas), tai veninės kraujotakos problema, su kuria susiduria kas trečia moteris ir kas ketvirtas vyras. Nuo 0,5 iki 1,5 proc. europiečių serga lėtiniu veninės kraujotakos nepakankamumu. Apie 13 proc. ligonių varikozinis venų išsiplėtimas komplikuojasi į sunkesnę ligą – kojų edemą, lipodermatosklerozę, opas, pigmentacijos sutrikimus, tromboflebitus. Tad, jei pajutote, jog kamuoja kai kurie kojų kraujotakos sutrikimų simptomai, derėtų kreiptis į gydytoją, nes negydoma venų varikozė gali baigtis komplikacijomis: gali atsirasti opos, kurios skatina venų uždegimą ir jų nykimą.

Varikozės simptomai:

  • venų skausmas,
  • išsiplėtusios kojų venos;
  • kojų tinimas;
  • kojų nuovargis;
  • naktinis kojų mėšlungis;
  • kojų odos spalvos pakitimai;
  • opų, žaizdų apatinėje kojos dalyje atsiradimas.

Venų varikozės atsiradimo priežastys:

  • Dažniausia venų išsiplėtimo atsiradimo priežastis yra paveldimumas. Jei tėvai turi išsiplėtusias venas, jas dažnai paveldi ir vaikai. Jei vienas iš tėvų serga kojų venų varikoze, tikimybė, kad ir vaikas susirgs šia liga yra iki 47 procentų. Jei serga abu tėvai, tikimybė padidėja net iki 89 procentų;
  • Moterims atsiranda dažniau nei vyrams;
  • Amžius – vyresniame amžiuje kraujagyslių sienelės silpnėja;
  • Antsvoris;
  • Nėštumas.

Ar venų išsiplėtimas tai estetinė problema?

Kai kuriems pacientams venų varikozė, kai išryškėja išsiplėtusios venos, daugiausiai sukelia estetinių problemų, ypač moterims. Taigi, dažniausiai dėl venų gydymo, visgi, kreipiasi moterys. Tačiau būtina paminėti, jog bet koks atsiradęs venų varikozės simptomas jau yra signalas, jog reikia sunerimti dėl kojų kraujagyslių. Tinkamai laiku negydant venų varikozės, laikui einant gali išsivystyti varikozės komplikacijos. Tai kojų venų veninės opos, paviršinių venų uždegimas, rudos dėmės blauzdose ar atviros opos. Atsiradusi opa yra puiki terpė infekcijai. Viena sunkiausių galimų komplikacijų yra sepsis. Taip pat, viena iš sudėtingesnių galimų komplikacijų yra tromboflebitas (paviršinių venų uždegimas). Tromboflebitas atsiranda susidarius trombams venose. Susidarę krešuliai gali pasiekti ne paviršines, o giliąsias venas, iš kur gali pasiekti plaučius ir taip sukelti plaučių arterijos tromboemboliją bei mirtį.

Taigi, akivaizdžiai matomos išsiplėtusios venos priverčia pacientus kreiptis pagalbos į kraujagyslių specialistus, tačiau dažnai tai yra žymiai rimtesnių sveikatos problemų simptomas, kurį būtina gydyti.

Kojų venų dvigubo skenavimo tyrimas

Tam, kad būtų tinkamai parinktas kojų venų gydymas, gydytojas privalo ištirti kraujagysles ultragarsu – atlikti dvigubą skenavimą. Kojų venų dvigubo skenavimo tyrimo tikslai:

  • patvirtinti arba atmesti įtariamą giliųjų venų trombozę;
  • nustatyti giliųjų venų vožtuvų būklę, kraujo refliuksą ir jo lygį giliose venose;
  • patvirtinti arba atmesti poodinių venų tromboflebito išplitimą, jo perėjimą į giliąsias venas;
  • aptikti varikozinių poodinių venų vietą.

Šis tyrimas leidžia tinkamai įvertinti kraujagyslių būklę ir nuspręsti, koks turi būti kojų venų gydymas ir ar reikalingas kojų venų gydymas lazeriu ar ne, ar turi būti skiriami vaistai. Tyrimo informatyvumas priklauso nuo gydytojo patirties ir echoskopo kokybės. Tik esant šiam deriniui galima kalbėti apie ankstyvą venų varikozės diagnostiką. Kuo anksčiau nustatoma diagnozė, tuo geresni gydymo rezultatai yra pasiekiami. Taigi, jei jaučiate bent vieną iš anksčiau paminėtų simptomų, apsilankykite pas gydytoją, kuris nustatys tikslią diagnozę ir paskirs tinkamą gydymą.

Venų varikozės profilaktika

  • Venkite ilgo sėdėjimo ir stovėjimo. Ilgą laiką stovint ar sėdint vienoje padėtyje, kraujui sunkiau keliauti kojų venomis. Dėl to kyla slėgis kojų venose, kraujas kaupiasi vienoje vietoje, o pėdos ir blauzdos ištinsta, pradeda skaudėti.
  • Dėvėkite kompresines kojines. Kompresinės kojinės palengvina kojų venų funkcionalumą, sumažina kraujo kaupimąsi, patinimą ir skausmą. Dieną dėvint kompresines kojines, naktimis mažiau kankins mėšlungis.
  • Labai svarbu laikytis sveiko gyvenimo būdo. Antsvoris įtakoja didesnį slėgį venose,o tai vienas iš veiksnių, sukeliančių problemas dėl kojų venų. Rekomenduojama sveika mityba, pagrįsta sudėtiniais angliavandeniais, pakankamu kiekiu baltymų ir sveikųjų riebalų. Reikia vengti maisto, turinčio daug druskos. Labai svarbu gerti pakankamai vandens – tinkama hidratacija reiškia sveiką kraujotaką.

Būkite fiziškai aktyvūs. Venų varikozė ir sportas yra labai susiję dalykai. Norint išvengti problemų su kraujagyslėmis, sportas yra būtinas kasdienėje rutinoje. Labiausiai tinka plaukiojimas, dviračių sportas, joga. Joga yra puikus pasirinkimas dėl pozų, kuriose reikia pakelti kojas aukščiau nei širdis. Jogos pratimai taip pat gali padėti ištempti ir tonizuoti giliausius blauzdos raumenis. Gilieji raumenys padeda tinkamai funkcionuoti kojų venų vožtuvams, kas yra labai svarbu kojų kraujotakai.