Ankstyva melanomos diagnostika

Melanoma yra sparčiausiai plintanti ir didžiausią mirtingumą lemianti odos vėžio forma. Deja, net ir šiuolaikinė medicina bejėgė prieš toli pažengusią melanomą- efektyvaus gydymo išplitusiai ligos stadijai nėra. Pvz., esant naviko storiui >4 mm, 8 metus išgyvena tik 30% pacientų. Dėl to ankstyva melanomos diagnostika įgyja ypatingą svarbą- anksti nustačius melanomą (kai naviko storis <1 mm), galima tikėtis gerų gydymo ir bendros gyvenimo prognozės rezultatų. Melanomos požymiai aprašyti skyrelyje „Melanoma“.

Laiku nustatyti agresyvią melanomą galima tik tais atvejais, kai pats pacientas tinkamu momentu atkreipia dėmesį į kintantį odos darinį ir nedelsdamas kreipiasi į gydytoją dermatologą.

Visgi šie kriterijai nėra pakankamai jautrūs nustatant ankstyvos stadijos melanomą. Jų tikslumas tesiekia 55- 80%, ir tai yra labai subjektyvus vertinimo metodas. Todėl melanomos diagnostikai naudojami kiti, modernesni ir tikslesni tyrimo metodai:

 • Dermatoskopija – neinvazinis odos darinių tyrimo metodas, kuris leidžia iš arti pamatyti odos darinio struktūrą. Visų tipų odos vėžiai turi savitą architektūrą, matomą dermatoskopijos metu. Šis tyrimas leidžia patikimai diferencijuoti piktybinius ir gerybinius odos darinius.
 • Siaskopija (spektrofotometrinė intrakutaninė analizė)- tai modernus, neinvazinis (taigi ir neskausmingas), greitas pigmentinių odos darinių ištyrimo metodas, paremtas skirtingo ilgio šviesos bangų sąveika su odoje esančiais chromoforais (melaninu, hemoglobinu ir kolagenu). Šiuo tyrimo metodu įvertinami odos pokyčiai, esantys net 2 mm gylyje. Gauti spalviniai vaizdai koreliuoja su darinio histologinėmis charakteristikomis. Todėl tyrimas siaskopu padeda prognozuoti konkretaus darinio supiktybėjimo riziką, o pagal tai yra parenkamas ir šalinimo būdas. Siaskopijos tikslumas diagnozuojant piktybinius odos darinius siekia 94- 96%. Plačiau skaitykite skyrelyje „Siaskopija“.
 • FAV metodas (Fluorescence-Advanced- Videodermatoscopy). FAV metodui naudojama optinė elektroninė sistema su monochromatinės šviesos šaltiniu, kurios bangos ilgis yra 405 nm (± 5nm). Optinis prietaisas leidžia rankiniu būdu fokusuoti vaizdą į skirtingus paviršinius odos sluoksnius.Tyrimas atliekamas in vivo ir optinis prietaisas yra tiesiogiai pridėtas prie odos. Reguliuodami optinį įrenginį, mes galime apžiūrėti įvairius odos gylius. FAV metodas leidžia greitai, be invazijos (be odos pažeidimo) įvertinti paviršinių odos struktūrų būklę ląstelių lygyje, duoti papildomos informacijos kuri gali būtį reikšminga sprendžiant odos ikivežinių ir piktybinių navikų (lentigo maligna, melanoma, epiteliniai piktybiniai navikai) diagnostikai ir gydymui. Kol kas FAV metodą Jus galite atlikti tik mūsų centre Vilniuje. Plačiau apie FAV metoda galima perskaityti FAV metodas(Fluorescence-Advanced- Videodermatoscopy) odos pigmentinių navikų diagnostikai.

Klinikinei melanomos diagnostikai naudojami kriterijai- ABCDEF taisyklė:

Galutinę diagnozę patvirtina (arba paneigia) odos darinio histologinis tyrimas. Plačiau skaitykite skyrelyje „Melanomos morfologiniai tyrimai“.
Jeigu pacientas turi melanomos rizikos veiksnių (plačiau skaitykite skyrelyje „Melanoma“), skiriami kontroliniai vizitai odos pokyčių dinamikai vertinti. Kontrolinių apsilankymų dažnis priklauso nuo nustatytos individualios rizikos. Pacientams, turintiems žemiau išvardintų faktorių, rekomenduojamas profilaktinis apgamų ištyrimas bent 1 kartą per metus (o esant poreikiui, ir 2 kartus per metus):

 • Šeimoje yra sergančių melanoma
 • Esama >25 apgamų
 • Baltaodžiai vyrai, vyresni nei 50 metų
 • Vienas ar keli atipiniai apgamai
 • Vaikystėje buvo kontaktas su radiacija (pvz., gydant onkologines ligas)
 • Vaikystėje, paauglystėje ar jaunystėje (iki 30 metų) patirtas nudegimas nuo saulės, dažnas laiko leidimas saulėje, dažnas lankymasis soliariume
 • Imunosupresinės būklės
 • Šviesus odos pigmentinis tipas

Taip pat rekomenduojama 1 kartą per mėnesį patiems apsižiūrėti savo apgamus pagal ABCDEF taisyklę, ir, pastebėjus pokyčių, nedelsiant kreiptis į gydytoją dermatologą. Melanomos nuotraukas galite rasti mūsų galerijoje.
Laiku nustatyta melanoma yra suvaldoma liga, taigi svarbiausia- nedelsti.

Kviečiame apsilankyti Lazerinės Dermatologijos Centre ir pasikonsultuoti su mūsų gydytojais dėl pakitusių, nerimą keliančių apgamų ir kitų odos darinių. Mūsų centre taikomų modernių diagnostikos priemonių pagalba galime greitai ir tiksliai nustatyti diagnozę bei laiku pradėti gydymą.

Šias paslaugas teikiantys specialistai

Dr. Eglė Aukštuolienė

Gydytoja dermatovenerologė
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Dr. Viktoras Sidorovas

Gydytojas onkodermatologas
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius | Klaipėda

Registruotis trending_flat

Edita Zubrickienė

Gydytoja dermatovenerologė.
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Rūta Šidlauskienė

Gydytoja dermatovenerologė
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Klaipėda

Registruotis trending_flat

Aleksandras Mordas

Gydytojas chirurgas - onkologas
chat

Lietuvių k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Paslaugų kainos

Medicinos mokslų daktaro dermatologo konsultacija (Dr. Eglė Aukštuolienė)

140

expand_more

Pakartotinė medicinos mokslų daktaro konsultacija (Dr. Eglė Aukštuolienė)

100

expand_more

Mokslų daktaro apžiūra (Dr. Eglė Aukštuolienė)

60

expand_more

Medicinos mokslų daktaro dermatologo konsultacija (Dr. Viktoras Sidorovas)

140

expand_more

Pakartotinė medicinos mokslų daktaro konsultacija (Dr. Viktoras Sidorovas)

100

expand_more

Mokslų daktaro apžiūra (Dr. Viktoras Sidorovas)

60

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Edita Zubrickienė)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Edita Zubrickienė)

70

expand_more

Apžiūra (Edita Zubrickienė)

60

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Rūta Šidlauskienė)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Rūta Šidlauskienė)

70

expand_more

Apžiūra (Rūta Šidlauskienė)

60

expand_more

Gydytojo chirurgo konsultacija (Aleksandras Mordas)

80

expand_more

Pakartotinė chirurgo konsultacija (Aleksandras Mordas)

70

expand_more

Apžiūra (Aleksandras Mordas)

60

expand_more

Medicinos mokslų daktaro dermatologo konsultacija dėl pakitusių odos darinių (apgamai, odos vėžys ir kt.) pakitusių (ne visų) apgamų skaitmeniniu skenavimu [HORUS], žemėlapio sudarymas.

250

expand_more

Pakartotinis viso kūno apgamų skaitmeninis skenavimas [HORUS] žemėlapio sudarymas nepraėjus 1 mėn. po pirminės konsultacijos

80

expand_more

Skaitmeninės videodermatoskopijos tyrimas (iki 10 pakitusių darinių)

25

expand_more

Skaitmeninės videodermatoskopijos tyrimas (virš 10 pakitusių darinių)

35

expand_more

Siaskopinis tyrimas (virš 10 pakitusių darinių)

30

expand_more

Dermatoskopinis tyrimas

20

expand_more

Odos biopsija

80

expand_more

Citologinis tyrimas

45

expand_more

Histologinis tyrimas

80

expand_more