Bazalioma (bazalinių ląstelių karcinoma, bazoląstelinė karcinoma) yra piktybinis odos navikas, kilęs iš epidermio pamatinio sluoksnio ląstelių. Nuo kitų vėžio formų bazalioma skiriasi tuo, jog retai metastazuoja į atokiau esančius organus. Visgi, tai yra lokaliai plintantis agresyvus navikas, kuris negydomas gali pakenkti greta esantiems audiniams, organams ir net kaulams.

Bazalinių ląstelių karcinoma yra dažniausiai pasitaikanti odos vėžio forma. Pastebėta, kad net 40% pacientų, sergančių bazalioma, 5-ių metų bėgyje atsiranda analogiškas odos pažeidimas kitoje kūno srityje. Dažniausiai ši liga diagnozuojama baltaodžiams ir maždaug trečdaliu atveju dažniau vyrams nei moterims. Rizika susirgti bazalinių ląstelių karcinoma yra didesnė vyresniame amžiuje, tačiau yra nustatyta, jog tikimybė gyvenimo eigoje susirgti bazalinių ląstelių karcinoma siekia net 30%.

Kokie veiksniai didina riziką susirgti bazalioma?

 • UV spindulių poveikis. Tai esminis veiksnys, didinantis bazaliomos atsiradimo tikimybę. Svarbu ir laiko trukmė, praleista saulės atokaitoje bei natūralus odos atsakas į žalingą saulės spindulių poveikį, kurį parodo pakitusi, įdegusi odos spalva.
 • Šviesus odos fototipas;
 • Vyresnis amžius;
 • Vaikystėje buvę odos nudegimai;
 • Deginimasis soliariume;
 • Ilgas kontaktas su kenksmingomis medžiagomis aplinkoje, pvz., arsenu, jonizuojančia radiacija;
 • Imunosupresija;
 • Genetinis polinkis;
 • Gorlin sindromas. Tai paveldima liga, kurios vienas iš pagrindinių požymių- daugybinės bazaliomos, atsiradusios iki 35 metų amžiaus. Taipogi, šiam sindromui būdingos įvairios kaulų anomalijos.

Bazaliomos požymiai

70% atvejų odos pažeidimai randami veido srityje, 15%- liemens srityje. Pagrindiniai bazalinių ląstelių karcinomos požymiai priklauso nuo naviko tipo:

 • Mazginė bazalioma nustatoma apie 60% atvejų, dažniausiai veido srityje. Būdingas blizgaus paviršiaus, rausvas ar kūno spalvos mazgelis su išsiplėtusia kraujagysle viršuje. Kartais mazgo kraštai būna pakilę labiau negu centrinė mazgo dalis. Dažnai tokie mazgai išopėja.
 • Paviršinė bazalioma diagnozuojama apie 30% atvejų. Pastebėta, kad vyrams ši forma pasitaiko dažniau nei moterims. Dažniausiai odos pažeidimai atsiranda liemens srityje. Būdingos kiek pleiskanojančios, minkštos konsistencijos, rausvos spalvos dėmės ar plokštelės. Kai kuriais atvejais pažeidimo centras gali atrodyti atrofiškas, o pakraščiuose gali būti blizgių papulių.

Sklerozuojanti bazalioma nustatoma 5- 10% visų atvejų. Tai lygaus paviršiaus, kūno spalvos papulės ar plokštelės, dažnai atrofiškos. Čiuopiant jaučiamas neaiškių ribų sukietėjimas.

Kaip diagnozuojama bazalioma?

Pasitaiko, jog bazalioma būna panaši į tokias odos ligas, kaip egzema ar psoriazė. Todėl tik patyręs odos ligų specialistas gali diagnozuoti bazaliomą, kurią patvirtinti reikia morfologiniais tyrimais – citologiniu arba histologiniu. Morfologinių tyrimų metu patikslinamas naviko tipas ir kiti svarbūs parametrai, reikalingi planuojant gydymą bei sudarant individualų stebėjimo planą.
Plačiau skaitykite skyrelyje Epitelinių navikų diagnostika.

Bazaliomos gydymas

Bazaliomos gydymo būdas priklauso nuo paciento sveikatos būklės, ligos stadijos, galimo šalutinio poveikio. Laiku diagnozuota bazalioma gali būti išgydoma, kai yra taikomi šie gydymo metodai:

 • Chirurginė operacija. Mažų piktybinių navikų operacijoms pakanka vietinės nejautros. Jei piktybinis navikas yra didelis, operacijai taikoma bendroji nejautra.
 • Spindulinė terapija, kuri gali būti taikoma bazaliomai, kurią sunku gydyti chirurginiu būdu, pavyzdžiui, kuri yra ant akies voko, nosies ar ausies. Po operacijos kartais yra taikoma spindulinė terapija siekiant pašalinti visas likusias piktybines ląsteles arba, kai yra didesnė rizika atsinaujinti navikui.
 • Fotodinaminė terapija, kai gydomas odos plotas yra veikiamas tam tikros rūšies šviesos spinduliais ir taip vėžinės ląstelės yra sunaikinamos.
 • Lazerinis gydymas taikomas paviršiniams, nedideliems odos dariniams.
 • Chemoterapinis gydymas taikomas išplitusiam odos vėžiui gydyti.

Diagnozavus bazaliomą yra sudaromas paciento stebėjimo planas bei kontroliniai vizitai, dažniausiai kas 6 – 12 mėn. Taip pat, pacientams būtina patiems bent 1 kartą per mėnesį apžiūrėti savo odą dėl naujų odos pakitimų.

Būtina paminėti, kad gydymo metu yra rekomenduojama laikytis sveikos gyvensenos. Žalingų įpročių atsisakymas, nedidelio fizinio krūvio palaikymas, subalansuota mityba sergant ir gydantis yra be galo svarbus gydymo aspektas. Be to, labai svarbus tolesnis paciento sveikatos stebėjimas. Jeigu kartą buvo diagnozuotas odos vėžys, didesnė rizika kada nors vėl susirgti kitos rūšies vėžiu.

Apie bazaliomos gydymą skaitykite skyrelyje Piktybinių odos navikų gydymas.

Lazerinės Dermatologijos Centro patyrę odos ligų specialistai yra pasiruošę suteikti visą reikalingą informaciją apie bazaliomos gydymo būdus ir metodus, atsakyti į klausimus kada reikia gydymo, ar liga gali atsinaujinti, kaip apsisaugoti nuo bazaliomos ir kitų odos ligų.
Diagnostikos ir gydymo kainos.

Šias paslaugas teikiantys specialistai

Dr. Eglė Aukštuolienė

Gydytoja dermatovenerologė
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Dr. Viktoras Sidorovas

Gydytojas onkodermatologas
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius | Klaipėda

Registruotis trending_flat

Edita Zubrickienė

Gydytoja dermatovenerologė.
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Rūta Šidlauskienė

Gydytoja dermatovenerologė
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Klaipėda

Registruotis trending_flat

Aleksandras Mordas

Gydytojas chirurgas - onkologas
chat

Lietuvių k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Paslaugų kainos

Medicinos mokslų daktaro dermatologo konsultacija (Dr. Eglė Aukštuolienė)

140

expand_more

Pakartotinė medicinos mokslų daktaro konsultacija (Dr. Eglė Aukštuolienė)

100

expand_more

Mokslų daktaro apžiūra (Dr. Eglė Aukštuolienė)

60

expand_more

Medicinos mokslų daktaro dermatologo konsultacija (Dr. Viktoras Sidorovas)

140

expand_more

Pakartotinė medicinos mokslų daktaro konsultacija (Dr. Viktoras Sidorovas)

100

expand_more

Mokslų daktaro apžiūra (Dr. Viktoras Sidorovas)

60

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Edita Zubrickienė)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Edita Zubrickienė)

70

expand_more

Apžiūra (Edita Zubrickienė)

60

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Rūta Šidlauskienė)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Rūta Šidlauskienė)

70

expand_more

Apžiūra (Rūta Šidlauskienė)

60

expand_more

Gydytojo chirurgo konsultacija (Aleksandras Mordas)

80

expand_more

Pakartotinė chirurgo konsultacija (Aleksandras Mordas)

70

expand_more

Apžiūra (Aleksandras Mordas)

60

expand_more

Odos epitelinės kilmės piktybinių navikų šalinimas lazeriu

100-200

expand_more

Minkštųjų audinių operacijos kaina (lipomos, fibromos ir kt.)

250-800

expand_more

Odos gėrybinių ir piktybinių navikų operacinis gydymas

200-600

expand_more