Gerybiniai odos navikai yra labai įvairialypė odos darinių grupė. Jie skiriasi savo atsiradimo priežastimi, simptomais, taikomais gydymo metodais ir pan. Gerybinių odos navikų turi kiekvienas žmogus, be to, jie ir toliau įgyjami gyvenimo eigoje. Tai- karpos, apgamai, odos papilomos, dermatofibromos, seborėjinės keratozės („senatvinės karpos“), hemangiomos, lipomos ir kt. Pvz., karpas sukelia žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija, seborėjinių keratozių atsiradimui įtakos turi odos senatviniai pakitimai bei žalingų UV spindulių poveikis, o lipoma tėra poodyje esančių riebalinių ląstelių darinys, apribotas kapsule. Nors gerybinių odos auglių kilmė ir išraiška skiriasi, tačiau visi jie turi ir tam tikrų bendrų požymių, pagal kuriuos jie priskiriami prie nepiktybinių odos darinių, pvz.:
- neplinta nei į gretimus audinius, nei į atokiau esančius organus
- auga lėtai, laikui bėgant nekinta
- nebūdingas invazinis (t. y., aplinkinius audinius pažeidžiantis) augimas
- aiškūs, taisyklingi kontūrai, aiškios ribos
- nėra lydinčių simptomų, pvz., šlapiavimo, niežėjimo, kraujavimo, skausmo, uždegimo. Simptomai gali pasireikšti nebent tada, kai navikas esti didelių matmenų ir mechaniškai spaudžia gretimus kraujagysles arba nervus, ar yra traumuojamas.
- vienoda ir tolygi spalva
- nebūdingi aplinkinės odos pokyčiai, gretimų limfmazgių padidėjimas
Gerybinių navikų diagnostikai dažniausiai papildomas ištyrimas nereikalingas. Retais atvejais, esant neaiškumų, netipinei išraiškai ar panašumui į piktybinį darinį, atliekamas citologinis arba histologinis tyrimas.
Tik itin retais atvejais gerybinis odos navikas vizualiai gali priminti odos vėžį. Taigi atsiradus bet kokiam naujam, įtarimą keliančiam odos dariniui, nedelskite ir pasikonsultuokite su gydytoju dermatologu.
Šalinimo tikslingumas aptariamas konsultacijos metu. Šalinimo metodas priklauso nuo darinio tipo. Gerybiniai odos dariniai pavojaus sveikatai nekelia, todėl šalinami tik pacientui pageidaujant, dėl geresnių kosmetinių rezultatų. Populiariausi gerybinių odos darinių šalinimo metodai- destrukcija lazeriu, elektropeiliu, chirurginė intervencija. Procedūros atliekamos vietinėje nejautroje, ambulatorinėmis sąlygomis, todėl pacientas jau tą pačią dieną gali keliauti namo.