Dezinfekcija
Cutasept Feet – specialus purškiklis, skirtas dezinfekuoti pėdoms, avalynei, instrumentams.
Formalino tirpalas – toksiškas skystis, naikinantis grybelių sporas. Formalino tirpalu suvilgyti vatos tamponėliai dedami į avalynę, avalynė dedama į polietileninį maišelį, maišelis užrišamas ir palaikomas keletą dienų (ne gyvenamose patalpose, pvz.: balkone). Po to avalynė išvėdinama.
UV lempa (Sterishoe), naudojama avalynės dezinfekcijai – ultravioletiniai spinduliai naikina grybelio sporas.
Strerishoe – UV lempa batų dezinfekcijai
Prevencija
Pakeiskite seną avalynę bei kojines naujomis. Senieji batai ir kojinės gali būti užkrėsti grybelių sporomis. Jei neturite tokios galimybės, dezinfekuokite batus specialiomis priemonėmis (žr. dezinfekcija), o kojines skalbkite labai aukštoje temperatūroje (verdančiame vandenyje) ir lyginkite lygintuvu.
Nagai turi būti trumpi, sausi ir švarūs. Kirpkite nagus trumpai, tiesia linija, pašalinkite suragėjusias mases. Po prausimosi kruopščiai nušluostykite ir nusausinkite rankas bei pėdas. Nepamirškite tarpupirščių, kadangi grybelis „mėgsta” drėgną, šiltą aplinką.
Nešiokite tinkamas kojines ir avalynę. Labiausiai tinka medvilninės kojinės. Dažnai jas keiskite, ypač jei jūsų pėdos stipriai prakaituoja. Dažniau nusiaukite avalynę dienos metu, sportuodami. Keiskite uždarą avalynę į atvirą. Venkite per mažos, spaudžiančios avalynės, kadangi bet koks nagų pažeidimas palengvina užsikrėtimą grybeliu.
Naudokite priešgrybelinius preparatus. Reguliariai papurkškite preparatu pėdas ir avalynės vidų, tepkite pėdas, pirštus, tarpupirščius specialiais kremais (patars gydytojas dermatologas).
Nekarpykite ir nekrapštykite odelių aplink nagus. Bet koks odos ar nago pažeidimas gali palengvinti grybelio patekimą.
Reguliariai apžiūrėkite nagus, pėdas ir tarpupirščius. Pastebėję įtartinus pokyčius, kreipkitės į gydytoją. Ankstyvą infekciją pagydyti lengviau negu įsisenėjusią.
Nevaikščiokite basi viešose drėgnose vietose. Avėkite šlepetes ar specialius batelius viešuosiuose baseinuose, pirtyse, dušuose, persirengimo kambariuose.
Nesidalinkite avalyne, kojinėmis, nagų tvarkymo priemonėmis su kitais žmonėmis.
Pasirinkite patikimą manikiūro ar pedikiūro saloną. Įsitikinkite, kad šiame salone instrumentai tinkamai sterilizuojami.
Nelakuokite nagų. Nagų lakas trukdo drėgmei išgaruoti, tai skatina nagų grybelio vystymąsi ir plitimą.
Plaukite rankas po kontakto su užkrėstais nagais.
Valykite vonią, dušą balikliais 1 k./sav. Skalbkite vonios kilimėlį karštame vandenyje.
Kontroliuokite lėtines ligas, pvz., cukrinį diabetą, periferinių arterijų ligą, stiprinkite imunitetą.
Meskite rūkyti.
Pastebėję nagų pakitimus ar vaizdus, primenančius pateiktas nagų grybelio nuotraukas, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją, kad būtų paskirtas tinkamas gydymas. Išplitus infekcijai, ją pagydyti yra kur kas sunkiau.