Odos plokščialąstelinė karcinoma yra piktybinis odos navikas, susiformavęs iš pakitusių epidermio ląstelių keratinocitų. Tai antras pagal dažnumą odos vėžio tipas, sudarantis net 20% visų odos vėžio atvejų.
Kokie veiksniai didina tikimybę susirgti odos plokščialąsteliniu vėžiu?
UV spindulių poveikis. Ypač svarbi yra vadinamoji „kumuliacinė“ dozė- t. y., kiek organizmas gavo saulės spindulių viso gyvenimo eigoje. Odos ląstelės sugeria saulės spindulius, o tai gali lemti DNR pažeidimus. Jeigu atsiradę pažeidimai nėra pataisomi, gali prasidėti reakcijų virtinė, kurios rezultatas- piktybiniai odos pažeidimai.
- Vyresnis amžius. Apskaičiuota, kad vyresniems nei 75 m. amžiaus žmonėms tikimybė susirgti šiuo odos vėžiu yra didžiausia. Palyginus, jaunesniems nei 45 m. asmenims šis odos navikas nebūdingas.
- Jonizuojanti radiacija, pvz., radioterapija.
- Imunosupresija.
- Lėtiniai uždegiminiai procesai odoje, pvz., ilgai negyjančios opos, nudegimai, randai.
- Ilgametis kontaktas su arsenu, radonu aplinkoje.
- Genetinis polinkis.
- Tam tikros odos ligos, pvz., pigmentinė kseroderma, pūslinė epidermolizė, albinizmas.
- Genetiniai sindromai, pvz., Fanconi anemija, Bloom sindromas, Werner sindromas.
- Rūkymas.
- Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija tikimybę susirgti odos plokščialąsteliniu vėžiu didina asmenims, turintiems tam genetinį polinkį.
- Tam tikrų vaistų vartojimas, pvz., vorikonazolio, BRAF inhibitorių.
Odos plokščialąstelinės karcinomos požymiai
Odos pažeidimai gali atsirasti bet kurioje kūno srityje- galvoje, kakle, liemens srityje ir t.t… Šviesios odos savininkams plokščialąstelinė karcinoma dažniausiai atsiranda atvirose saulei vietose, pvz., galvos ir kaklo srityje (55% atvejų), nugariniame rankų paviršiuje (18% atvejų), kojose (18%), kitose srityse- kiek rečiau.
Plokščialąstelinės karcinomos požymiai priklauso nuo pažeidimo tipo ir lokalizacijos:
- Bowen liga. Atsiranda aiškių ribų, pleiskanota dėmė ar plokštelė, rausvos ar kūno spalvos. Tai lėtai augantys odos pažeidimai, nesukeliantys papildomų simptomų.
- Invazinė plokščialąstelinė karcinoma. Būdingos kietos papulės ar plokštelės, mazgai, apie 1.5 cm dydžio, o kartais ir didesni. Kai kuriais atvejais stebimas išopėjimas, pleiskanojimas, kraujavimas, nekrozės zonos. Gali varginti niežulys, skausmas.
- Plokščialąstelinis odos vėžys linkęs metastazuoti į gretimus limfmazgius, plaučius, kepenis, smegenis, odą ir kaulus. Metastazės odoje pasireiškia kaip rausvos papulės ar mazgeliai, primenantys pirminės ligos apraiškas.
Odos plokščialąstelinio vėžio diagnostika
Patyrusiam specialistui odos plokščialąstelinio vėžio diagnostika nesudaro sunkumų. Visgi diagnozė turi būti patvirtinta morfologiškai, todėl yra atliekamas histologinis ištyrimas.