Medikamentinis nagų grybelio gydymas skirstomas į vietinį ir sisteminį. Vietiniam gydymui priskiriami specialūs kremai ir nagų lakai, kurių sudėtyje yra priešgrybelinių vaistų. Sisteminis gydymas- tai geriamieji priešgrybeliniai vaistai kapsulių ar tablečių forma. Medikamentinė priešgrybelinė terapija yra kertinis nagų grybelio gydymo akmuo.
Tačiau net ir patys naujausi, moderniausi vaistai neapsaugo nuo pakartotinio užsikrėtimo ir neužtikrina greito išgijimo, jeigu neatliekama avalynės bei kojų dezinfekcija.
Vietiniai priešgrybeliniai vaistai
Kaip jau minėta, tai įvairūs kremai, tirpalai ir nagų lakai, į kurių sudėtį įeina priešgrybeliniai vaistai ir kurie veikia odos paviršiuje. Vietinio poveikio priemonių efektyvumas labai ribotas. Nago plokštelė yra ganėtinai stora, todėl vaistai neprasiskverbia pakankamai giliai ir nesusidaro reikiama vaisto koncentracija nage, kuri sunaikintų išvešėjusį grybelį. Taigi daugeliu atvejų vietinio poveikio preparatais nagų grybelio išgydyti nepavyksta. Visgi šie preparatai turi mažesnį šalutinį poveikį negu gydymas sisteminiais medikamentais. Vietinis nagų grybelio gydymas rekomenduojamas šiais atvejais:
- Esant paviršinei baltajai onichomikozei
- Pažeista mažiau negu 50% nago plokštelės
- Pažeista mažai nagų (t. y., ne daugiau 2-3)
- Vaikams, kurių nagai yra ploni ir greitai auga
- Pacientams, netoleruojantiems sisteminio gydymo ar esant kontraindikacijų geriamiesiems vaistams
- Gydymo efekto palaikymui po sisteminės terapijos
- Kombinuojant su kitais gydymo metodais (pvz., su lazerine terapija ar geriamaisiais vaistais)
Dažniausiai į priešgrybelinių nagų lakų sudėtį įeina amorolfinas, ciklopiroksas. Juos vartoti tenka ilgai, apie 6- 12 mėnesių, kol atauga sveikas nagas.
Priešgrybeliniai kremai sudėtyje turi terbinafino, naftifino, ketokonazolio ir kitų veikliųjų medžiagų. Juos irgi tenka vartoti ilgą laiką.
Norint padidinti vietinio medikamentinio gydymo efektyvumą, rekomenduojama sumažinti infekuoto nago masę, pvz., atlikti šlifavimą freza. Suplonėjus nago plokštelei, į ją prasiskverbia daugiau veikliosios medžiagos, taigi nage susidaro didesnė vaisto koncentracija.
Sisteminis priešgrybelinis gydymas
Geriamieji priešgrybeliniai vaistai yra efektyvesni gydant nagų grybelį, negu vietinio poveikio preparatai. Pagrindinis geriamųjų vaistų privalumas- nagą pasiekia pakankama vaisto koncentracija, be to, net ir nustojus gerti šiuos vaistus, dar kurį laiką vaisto lieka nago plokštelėje. Tačiau jie turi ir didesnę nepageidaujamų reakcijų tikimybę, be to, gali sąveikauti su kitais paciento vartojamais vaistais. Pagrindiniai geriamieji priešgrybeliniai vaistai- tai terbinafinas, itrakonazolis, flukonazolis. Sisteminė terapija rekomenduojama šiais atvejais:
- Pažeisti keli nagai, dažniausiai daugiau nei 2-3
- Pažeistas nago gyvuonis
- Pažeista daugiau nei 50% nago plokštelės
- Nesant pagerėjimo po 6 mėn. gydymo vietinio poveikio preparatais
- Gilioji baltoji onichomikozė
- Proksimalinė ponaginė onichomikozė
Prieš skiriant sisteminį priešgrybelinį tyrimą, būtina įvertinti bendrą organizmo būklę ir atlikti tam tikrus laboratorinius tyrimus. Ypatingai svarbu ištirti kepenų funkciją, atlikti bendrą kraujo ir šlapimo tyrimą. Gydymas geriamaisiais priešgrybeliniais vaistais pradedamas tik įvertinus vidaus organų būklę.
Sisteminė priešgrybelinė terapija neskiriama esant kepenų ar inkstų funkcijos sutrikimui, širdies funkcijos nepakankamumui, nėštumo ir žindymo metu. Be to, svarbu įvertinti vaistų tarpusavio sąveiką, pvz., terbinafinas gali sąveikauti su antidepresantais, beta- blokatoriais.
Vartojant geriamuosius priešgrybelinius preparatus, rekomenduojama reguliariai, bent kas 6 savaites, atlikti kraujo tyrimus, vertinti kepenų būklę. Dažniausi šių vaistų nepageidaujami reiškiniai- virškinimo sutrikimai, pykinimas, pilvo pūtimas, viduriavimas, galvos skausmas, padidėjusi kepenų fermentų koncentracija kraujyje.
Medikamentinis nagų grybelio gydymas gali trukti kelis mėnesius.
Vaistai skiriami, kol atauga sveikas, gražus nagas, o tyrimuose (nago mikroskopijoje, pasėlyje) neaptinkama grybelio.
Medikamentinis nagų grybelio gydymas gali būti derinamas su kitais gydymo metodais: chirurginiu nagų plokštelių pašalinimu ar lazerine terapija.