Vasarą ypatingai suintensyvėja vabzdžiai, padaugėja atvejų, kuomet jų įgėlimai žmonėms sukelia alergines reakcijas. Kai kurių vabzdžių įgėlimai nesukelia didelių nepatogumų, tuo tarpu kitų – gali pridaryti daug žalos organizmui, o dar blogiau, jie gali būti pavojingi gyvybei.
Natūralu, jog visų žmonių organizmas skirtingai reaguoja į vabzdžių įgėlimus. Šios reakcijos yra skiriamos į kelias rūšis: normali (odos paraudimas, skausmas, patinimas); lokali (didesnio odos ploto paraudimas); alerginė (pasunkėjęs kvėpavimas, niežtintis bėrimas, veido, burnos, gerklės tinimas, padažnėjęs pulsas, pykinimas, vėmimas, žemas kraujospūdis). Labai svarbu žinoti, jog alerginė reakcija gali pasireikšti praėjus vos kelioms minutėms po įgėlimo, o laiku nesuteikus pagalbos, žmogus gali mirti.
Vabzdžių rūšys
Sugėlus vabzdžiams organizmo reakcija gali būti skirtinga ne tik dėl fiziologinių savybių, bet ir dėl įgėlusio vabzdžio rūšies. Oda parausta, patinsta, niežti, kai į ją įkanda skruzdėlė, mašalas, uodas, vapsva ar kitas vabzdys.
Uodai įgeldami suleidžia kraujo krešėjimą stabdančią medžiagą. Reikia atminti, jog įkandus vabzdžiams negalima kasytis odos, kadangi alergenas pasiskirstys plačiau ir odą dar labiau dirgins ir niežtės. Įkandus šios rūšies vabzdžiams, tinimą ir skausmą mažina tos vietos, į kurią buvo įgelta, šaldymas. Įgeltą vietą galima patepti specialiu priešuždegiminiu tepalu po įgėlimų. Esant stipresnei reakcijai gali padėti priešalerginiai geriami vaistai.
Bičių ir kamanių geluonis įgėlus pasilieka odoje. Įkandimo vietoje atsiranda nedidelė raudona dėmelė, su baltu taškeliu viduryje. Patekę nuodai gali sukelti niežėjimą ar skausmą, tačiau per 2-3 dienas simptomai visai išnyksta. Vapsvos ir širšės gali gelti keletą kartų, kadangi jie geluonio odoje nepalieka. Įgėlus atsiranda 5-10 cm diametro odos paraudimas. Toje vietoje oda įkaista. Po daugybinių vapsvų ir širšių įgėlimų atsiranda apsinuodijimo požymių: svaigsta galva, pykina, purto šaltis, kyla temperatūra. Tiek bičių ir kamanių, tiek širšių ir vapsvų geluonį būtina kuo greičiau ištraukti tam, kad į organizmą patektų kuo mažiau nuodų. Alergiškiems žmonėms būtina su savimi nešiotis švirkštą su adrenalinu, turėti antihistamininių (priešalerginių) vaistų.
Įvairūs vabzdžių įkandimai ir įgėlimai kai kuriems žmonėms gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų, kartais yra pavojingi gyvybei. Jeigu alergiškiems žmonėms įgėlė bitė, širšė, vapsva ar kamanė, būtina nedelsiant vykti į ligoninę, o su savimi nešiotis adrenalino autoinjektorių. Būtina prisiminti, jog kiekvieno žmogaus organizmas skirtingai reaguoja į įvairių vabzdžių įgėlimus ir įkandimus, todėl būtina stebėti savo sveikatos būklę.