Spuogų atsiradimo priežastys

Ne tik paauglius, bet ir nemažai suaugusiųjų kankina spuogai. Todėl daugeliui iškyla klausimų, kodėl atsiranda spuogai ir kokios spuogų atsiradimo priežastys?
Spuogų atsiradimą gali paskatinti per didelis fizinis krūvis ir pokyčiai riebalų liaukose, kurie atsiranda dėl netinkamos mitybos.

Tačiau svarbiausią vaidmenį spuogų atsiradimo procese atlieka bakterija, esanti ant kiekvieno iš mūsų odos paviršiaus. Lytinio brendimo metu, esant riebalinių liaukų hiperprodukcijai, jų kiekis padidėja. Užsikimšus riebalų liaukoms, susidaro palanki terpė daugintis mikroorganizmams, kurie lemia uždegimo vystymąsi. Spuogai iškyla, parausta, formuojasi pūlinga viršūnė, o didėjant uždegimui, gali atsirasti ir itin skausmingų mazgų, cistų.

Jaunatvinius paprastuosius spuogus gali išprovokuoti įvairios kosmetikos priemonės, ilgalaikis kai kurių medikamentinių preparatų, jodo, vitaminų B6, B12 vartojimas. Neretai spuogų atsiranda dėl cinko ir vitamino A trūkumo. Paprastuosius spuogus skatina hormonų veiklos suaktyvėjimas ir endokrininės ligos. Taip pat polinkis į spuoguotumą gali būti paveldėtas ir pasireiškia iš kartos į kartą.

Yra manoma, kad spuogų atsiradimui daro įtaką ir patiriamas stresas, tačiau medikai nesutaria, ir vieningos nuomonės šiuo klausimu vis dar nėra. Linkstama manyti, kad paprastųjų spuogų atsiradimą gali paskatinti riebus maistas, kava, alkoholis, kiaušiniai, pieno produktai, rūkyti gaminiai, šokoladas, tačiau moksliškai patvirtintų tyrimų šiuo klausimu taip pat nėra.

Suaugusiems spuogai dažniausiai atsiranda:

  • nuo streso;
  • nuo alkoholio vartojimo;
  • dėl skydliaukės problemų;
  • dėl hormonų sutrikimo;
  • moterims mėnesinių metu ir kt.

Atsiradus spuogams, labai svarbu neužmiršti tinkamai jų prižiūrėti. Reikia švelniai valyti odą, ją intensyviai drėkinti bei saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Jeigu nežinote, kaip tinkamai gydyti atsiradusius spuogus, svarbu nedelsti ir kreiptis į gydytoją specialistą, kuris Jums paskirs tinkamiausią ir pati efektyviausią gydymą. Reikia nepamiršti, jog tik laiku pradėtas gydymas gali būti pats veiksmingiausias.