Sveiki ir gražūs nagai byloja apie gerą sveikatą. Yra ligų, apie kurias garsiai nekalbama, neva jomis sirgti yra gėda. Dažniausiai tai būną rankų ir kojų nagų ligos, įvairūs jų pažeidimai. Normalių ir sveikų nagų plokštelės tūri būti vienodo storio, šviesiai rožinės.
Sveiki nagai yra gana tvirti, elastingi, netrapūs, o jų paviršius šiek tiek blizgantis, lygus bei švelnus. Nagų spalvos, formos ar struktūros pasikeitimas neretai praneša ir apie organizmo pokyčius. Negalima numoti ranka net į iš pažiūros nesvarbias smulkmenas. Su tuo susidūrus, verčiau kreipkitės į gydytoją, nes tik patyręs specialistas, apžiūrėjęs pažeistus nagus, gali daug pasakyti apie organizmo negalavimus ar net užbėgti rimtai ligai už akių.
Dažniausiai pasitaikančios rankų ir kojų nagų ligos:
- ploni ir lūžinėjantys geltoni nagai. Tokie nagai – pirmasis geležies stokos bei mažakraujystės požymis. Taip pat identiškus pakitimus sukelia vitaminų A, C ir B6 trūkumas, vitamino A perdozavimas, lėtinės ligos, apsinuodijimas arsenu bei daugybė genetinių ligų ir t.t. Pati dažniausia lūžtančių nagų priežastis – buityje naudojami plovikliai, cheminės priemonės bei nagus minkštinantis karštas vanduo.
- nagų vagelės. Vyresniame amžiuje nagų vagelės gali būti normalus nagų pokytis, tačiau vidutiniame amžiuje ar jaunam žmogui tokius pojūčius gali sukelti ir kraujotakos nepakankamumas arba reumatoidinis artritas. Įskilimai tokių vagelių gale susiformuoja ne tik dėl nago traumavimo, bet ir dėl hipotirozės arba onkologinių ligų. Skersi juostelių formos įdubimai nuo vieno iki kito nago krašto gali atsirasti sergant psoriaze, nagų grybeliu ar egzema. Skersinės linijos, kurios atsiranda dėl laikino nagų augimo sustojimo, gali būti sunkių ligų, miokardo infarkto, ilgalaikio karščiavimo pasekmė.
- nagų spalvos pokyčiai. Nagas gali būti rudas, geltonas, juodas ar net žalios spalvos. Žalios spalvos nago spalva būna tuomet, kai po nagu yra Pseudomonas bakterijos sukeltos infekcijos židinys. Pageltę kojų nagai gali būti dėl rūkymo, cheminių medžiagų poveikio, sergant kepenų ligomis. Jeigu geltonos spalvos nagas yra deformuotas, sustorėjęs ir išgaubtas, gali būti įtariamas geltono nago sindromas. Juodi arba mėlyni nagai gali būti po sumušimo, kuomet po nagu susiformuoja kraujosruva. Taip pat tiek kojų, tiek rankų nagų ligos gali būti ir genetiškai nulemtas sindromas.
- išsigaubę laikrodžio stiklelio formos nagai. Tai genetiškai dažnas nagų pakitimas, kuris būdingas sergantiems lėtinėmis plaučių bei širdies ligomis. Kuo labiau progresavusi liga, tuo didesnė tokių nagų pokyčių tikimybė. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, sergant išplitusiu vėžiu krūtinės ląstoje, irgi būna tokia nagų forma.
- onkologiniai nagų pakitimai. Plokščialąstelinė karcinoma – tai onkologinė liga, kurią sukelia Papilomos virusas. Ant nago atsiranda odos spalvos arba tamsių pažeidimų, panašių į karpas ar plokšteles. Iš pradžių liga pažeidžia tik nago guolį, tačiau ji gali plisti ir į pirštikaulį bei sukelti skausmą. Ši liga dažniausiai pažeidžia vieną rankos pirštą, išskirtiniais atvejais – ir daugiau nagų. Apie 2 – 3 proc. melanomos atvejų taip pat pasireiškia nagų pažeidimais. Tokia melanomos forma dažniausiai matoma po pirmojo kojos piršto nagu vyresniems nei penkiasdešimties metų amžiaus žmonėms.
- grybelinės ligos. Grybelines ligas sukelia žmogaus organizme (odoje, plaukuose ir naguose) prisitaikę organizmai – grybeliai. Dažniausiai pasitaikančios šio pobūdžio grybelinės ligos yra rubrofitija ir mikrosporija. Grybelinė infekcija vargina apie 2 – 8 proc. žmonių visame pasaulyje. Nors ši grybelinė infekcija gali pažeisti tiek rankų, tiek kojų nagų plokšteles, tačiau dažniausiai pažeidžiami kojų nagai.
Ne kiekvieno susirgusiojo nagai pradeda keistis, o tokie nagų pokyčiai nebūtinai reiškia, kad pradeda vystytis rimta liga. Tačiau nepastebimai besivystančių ligų įspėjamieji ženklai, žinoma, gali atsispindėti ir naguose. Labai svarbu kreiptis į medikus dėl tinkamo gydymo paskyrimo. Tik tinkamas gydymas gali užkirsti kelią ligai.