Ne tik moterys, bet ir vyrai ar paaugliai, turintys veidą ar kitą atvirą kūno vietą bjaurojantį randą, jį laiko ne tik kosmetine, bet ir psichologine problema, kuri ypač trukdo pasitikėti savimi. Daugelis psichologų teigia, kad aktyvus randų gydymas iš tiesų stiprina žmogaus pasitikėjimą savimi.
Todėl didelius ir išsiplėtusius randus būtina gydyti ir tinkamai prižiūrėti. Šiandieninė farmacijos bei grožio pramonė siūlo įvairiausių tepalų, kremų, gelių, pleistrų ir kitų priemonių nuo randų, tačiau svarbiausia yra nustatyti, kodėl tas randas bjauroja jūsų išvaizdą, ir parinkti tinkamiausias priemones randui gydyti, kad būtų pasiektas pats geriausias ir efektyviausias gydymo metodas.
Visiškai pašalinti rando, deja, negalima (nebent jis būtų labai nežymus, negilus ir po nedidelio odos pažeidimo ar traumos). Tačiau randą galima gydyti taip, kad jis būtų kuo mažiau pastebimas. Pirmiausia, visi griebiasi lengviausio gydymo būdo, t. y. įvairių gelių, kremų bei tepalų. Visos šios priemonės (kremai, tepalai bei geliai) gali būti naudojamos gydant randus po chirurginių operacijų ar kitų sužeidimų (įsipjovimo, traumos, operacijos, lūžio ir t.t.). Pats pagrindinis randų gydymo tikslas yra juos suminkštinti, pašviesinti, lyginti ir padaryti kuo mažiau pastebimus bei matomus, lyginant su šalia esančiu odos paviršiumi. Taip pat svarbu atkurti sužeistos vietos funkciją (būna atvejų, kuomet randas yra ant sąnario judesio vietos ir trukdo pilnai atlikti judesius ir pan.) bei buvusią odos išvaizdą. Geriausias rezultatas pasiekiamas, kai randai pradedami gydyti iškart po to, kai sugyja oda, t. y. ankstyvu randėjimo periodu. Tuomet, kai jungiamasis audinys užpildo odos ir paodžio pažeidimo vietą, formuojasi, tvirtėja bei stangrėja. Ypač didelis dėmesys turi būti skiriamas randams, kurie turi polinkį išvešėti. Daugelis naudoja silikoninius gelius bei pleistrus randams gydyti. Silikoniniai geliai arba klijuojami pleistrai su silikonu tinkamai veikia randinį audinį:
• randą ne taip niežti;
• randas tampa minkštesnis;
• randas tampa elastingesnis;
• randas pasidaro mažiau iškilus ir ne toks raudonas.
Dėl tinkamo poveikio randui šias priemones reikia naudoti apie du mėnesius. Randų gydymui tinkama priemonė yra „Dermatix“. Priemones galima naudoti, kai oda po rando visiškai sugijusi ir kai rando vietoje nebėra žaizdų, šašų ar kitų kontraindikuotinų dalykų. Randai po operacinės žaizdos paprastai sugyja per dešimt dienų, o po trauminės žaizdos per keturiolika ar dvidešimt dienų. Taip pat randų gydymui bei mažinimui naudojamos ir homeopatinės priemonės bei įvairūs minkštinamieji kremai. Rando išvaizdą taip pat galima pagerinti leidžiant į jį hormoninių vaistų – kortikosteroidų injekcijas – bei atliekant cheminį veido šveitimą rūgštimis. Randų nerekomenduojama gydyti masažais, nes jie tik paskatina randinio audinio kraujotaką. Randams gydyti netinka ir fizioterapijos priemonės (įvairios vonelės, elektrostimuliacija ir pan.), kurios taip pat gerina kraujotaką, o turint randą, reikėtų, priešingai, kaip įmanoma labiau mažinti kraujotaką. Galima gydyti ir šalčiu, tačiau šis gydymas būdas didelio efektyvumo neturi.
Randams gydyti taikomas ir chirurginis bei lazerinis būdas. Tai yra sudėtingesnis ir pavojingesnis būdas nei gydymas tepalais, geliais, kremais, pleistrais, vaistais nuo randų.
Jeigu turite randų, svarbiausia nepamiršti kasdien patepti drėkinamuoju ir minkštinamuoju kremu, kuris pamaitintų naują randinį audinį. O randui sugijus, reikia naudoti brendimą skatinančias ir išvešėjimą mažinančias medikamentines priemones su silikonu. Šis tepalas nuo randų mažina rando išvešėjimą. Reikia stengtis, kad randų nedirgintų drabužiai, kuriuos vilkite, diržai, laikrodžiai ar batų sagtys ir kt. Jei ėmė keistis rando išvaizda, ar norite jį sumažinti bei tinkamai gydyti, pasikonsultuokite su gydytoju.
Taip pat pleistrai nuo randų ir gelis nuo randų yra efektyvios priemonės, skirtos sumažinti randų matomumą ir pagerinti odos būklę. Pleistrai, prigludę prie odos, sukuria drėgną aplinką, kuri skatina kolageno gamybą ir palengvina naujos, sveikesnės odos formavimąsi. Tuo tarpu gelis nuo randų, turintis silikoną arba kitas aktyvias medžiagas, teikia ilgalaikį drėkinimą ir padeda lyginti randų tekstūrą. Abu produktai yra ypač naudingi esant naujiems ar iškilusiems randams, ir jų reguliarus naudojimas gali žymiai pagerinti randų išvaizdą, mažinant raudonį ir standumą.