Sveika ir graži oda byloja apie gerą sveikatą, suteikia pasitikėjimo savimi bei padeda gerai jaustis, tačiau vos atsiradus išoriniams odos defektams, t. y. neaiškiems apgamams ar kitiems dariniams, pasijaučiame nemaloniai ir sunerimstame, nes pakitę odos dariniai, iš tiesų, signalizuoja mums apie organizme slypinčius negalavimus ar net sunkias, piktybines ligas.
Apgamas – tai ribota dėmelė ar mazgelis, kuris yra sudarytas iš melanocitų kilmės ląstelių. Apgamai būna įgimti arba įgyti. Įgimti – tai tokie apgamai, kurie atsiranda gimimo metu arba iki 1 metų amžiaus, o įgyti – tai tokie apgamai, kurių vis daugėja iki keturiasdešimties metų, o vėliau jų ima mažėti dėl savaiminio išnykimo. Apgamai atsiranda bet kokioje kūno vietoje, jie gali būti ant veido, ant kūno, rankų bei kitose kūno vietose. Jie gali būti iškilę, juodos, raudonos, rusvos spalvos, pakitusios formos, asimetriški ir kt. Piktybinius apgamus gali skaudėti.
Pavojingų apgamų atsiradimą net 90 proc. lemia piktnaudžiavimas saule bei odos nudegimai. Jeigu apgamas deformuojasi verta sunerimti ir atkreipti dėmesį, jog jis gali tapti piktybiniu apgamu. Onkodermatologai rekomenduoja atkreipti dėmesį į šiuos apgamo požymius:
- asimetrija (jeigu vizualiai padalijus apgamą į dvi dalis viena yra didesnė už kitą, tai reiškia, jog apgamas didėja ir kinta);
- kontūrų nelygumai (nelygumai ir kintantis apgamo kraštai signalizuoja, jog apgamas plečiasi);
- spalvos pakitimai (jeigu apgamas pakeitė spalvą ir pasidarė rudai juodas, pilkai rožinis ir kt., tai ženklas, kad jis suaktyvėjo ir gali tapti piktybiniu apgamu);
- dydis (jeigu apgamas mažesnis už 6 mm, tai dažniausiai pavojaus nekelia);
- eritema (jeigu oda aplink apgamą yra paraudusi, tai yra rimtas signalas, kad vyksta pokyčiai ir apgamas gali būti piktybinis).
Labiausiai rekomenduojama šalinti tuos apgamus, kurie yra nepatogiose kūno vietose ar yra apgamo sąlytis ir dirginimas su rūbais, t.y.:
- • ant galvos;
- • ant padų;
- • ant sėdmenų;
- • išorinių lytinių organų ir pan.
Pavojingi apgamai ir piktybiniai apgamai gali būti šalinami ir naikinami lazeriu arba chirurginiu būdu. Vaikučiams iki 1 metų amžiaus dideli apgamai gydomi ir šalinami juos šlifuojant arba atliekant dermabraziją. Koks gydymo būdas bus efektyviausias nusprendžia gydytojas dermatologas, tačiau prieš tai kartais reikia atlikti tam tikrus diagnostinius tyrimus.
Gydytojas dermatologas atlieka visus reikalingus tyrimus pagal kiekvieno paciento individualią situaciją. Gydymo efektyvumui atliekami tyrimai:
- dermaskopija;
- siaskopija;
- citologinis tyrimas;
- histologinis tyrimas;
- odos biopsija.
Odos biopsija, citologiniai ir histologiniai tyrimai atliekami tuomet, kai įtariama, jog tai gali būti piktybinis apgamas, pavyzdžiui, jeigu įtariama melanoma.
Taigi, jeigu pastebite bent menkiausius pakitimus, kurie jums neduoda ramybės, pakinta spalva, pradeda didėti, skaudėti, niežėti, pleiskanoti ir pan., verta sunerimti ir kuo greičiau kreiptis į gydytoją dermatologą dėl tyrimų diagnostikos ir gydymo paskyrimo.