Skubėjome, mėgavomis saule ir vasaros pramogomis, o ruduo – metas, kai galime atrasti daugiau laiko sau kitaip – pasirūpinti sveikata ir grožiu. Neretai mūsų išoriniam grožiui trukdo ant odos susiformavę įvairūs dariniai. Daugelio jų šalinti vasarą, kai šviečia kaitri saulė, specialistai nepataria, o štai ruduo – tam tinkamas.

Ruduo – tinkamiausias laikas kai kurioms dermatologinėms procedūroms

Rudenį geriausia šalinti apgamus ir ne tik

Skubėjome, mėgavomis saule ir vasaros pramogomis, o ruduo – metas, kai galime atrasti daugiau laiko sau kitaip – pasirūpinti sveikata ir grožiu. Neretai mūsų išoriniam grožiui trukdo ant odos susiformavę įvairūs dariniai. Daugelio jų šalinti vasarą, kai šviečia kaitri saulė, specialistai nepataria, o štai ruduo – tam tinkamas.

Beveik kiekvienas žmogus ant kūno turi kažkokių nepageidaujamų darinių, vieni – apgamų, kiti – keratomų, treti – papilomų, dar kiti– kapiliarų „voratinklį“. Kai kurie pasislepia po drabužiais, o kiti yra matomose vietose – ant veido, kaklo, rankų. Šiandieninė medicina įgalina daugelio jų atsikratyti, nes žmogaus tokie dariniai nepuošia, o kai kada gali ir supiktybėti. Prasidėjus rudeniui į medikus kreipiasi daugiau žmonių, norinčių atsikratyti vieno ar kito darinio, nes vasarą tokios procedūros paprastai nerekomenduojamos, nebent negalima laukti. „Vienos procedūros atliekamos gydymo tikslais, jos susijusios su sveikatos problemomis, o kitos atliekamos dėl estetikos, grožio arba komforto. Jeigu kažkoks darinys yra susijęs su liga, žiūrime, kiek jis ūmus. Jeigu susiduriame su odos vėžiu, tuomet jau nesvarbu, kada atlikti procedūrą, vasarą ar ne, svarbus laikas ir laukti negalima. Jeigu darinys gali palaukti, tada jo šalinimo procedūrą geriau atlikti altuoju metų laiku, kai nėra saulės. Dažniausiai dėl grožio šalinami dariniai nuo matomų, atvirų kūno vietų, veido, kaklo, kur žmogus negali jų paslėpti, ypač vasarą“, – pasakoja Lazerinės dermatologijos centro gydytojas onkodermatologas, dr. Viktoras Sidorovas.

Gydytojas atkreipia dėmesį ir į dar vieną taisyklę. „Stengiamės procedūrų neatlikti, kol oda yra šviežiai saulėje įdegusi. Po deginimosi paplūdimyje ar kitokių saulės vonių geriausia palaukti 3-4 savaites, o kartais ir ilgiau, kad atlikus procedūrą būtų kuo geresnis kosmetinis rezultatas. Taip pat prašome pacientų, kad nesidegintų saulėje iškart po procedūros, nes toje vietoje, kur pašalintas darinys, gali sutrikti pigmentacija“, – įspėja medikas.
Klaidinga manyti, kad apgamo ar kito darinio geriau neliesti, nešalinti, kad nesuerzintume. Tačiau visada būtina pasikonsultuoti su specialistu, kuris įvertintų odos būklę, darinius odoje, prireikus atlikti tyrimus – dermatoskopiją, siaskopiją. Tik tuomet sprendžiama, kaip geriausia pasielgti.

Labiausiai trukdo dariniai ant veido
Žmonės dažnai kreipiasi dėl estetiškai negražiai atrodančio darinio, taip pat nerimauja, kad apgamai gali piktybėti. Dabar pats laikas pasitikrinti ir pašalinti apgamus, ypač tuos, kurie vasarą ėmė didėti, pakeitė spalvą, peršti. „Dažniausiai apgamus žmonės nori pašalinti nuo veido, moterims paprastai jie tiesiog nepatinka dėl darkomo estetinio vaizdo, o vyrams dar ir trukdo skustis. Vyresnio amžiaus žmonėms neretai šalinamos keratomos. Tai toks darinys, kuris sveikatai nepavojingas, bet labai negražiai atrodo, anksčiau šiuos darinius vadindavo senatvinėmis karpomis“, – sako gydytojas onkodermatologas.

Yra ne vienas būdas, kaip pašalinti apgamus ar kitus darinius, bet patraukliausias pacientams būna lazerinis dėl to, kad išvengiama gilesnio chirurginio pjūvio, po procedūros gaunamas geras kosmetinis rezultatas, dažniausiai nelieka randų. Šis gydymo metodas ypač rekomenduojamas matomose kūno vietose

O kodėl šių darinių nerekomenduojama šalinti vasarą, kuo pasireiškia neigiamas saulės poveikis? „Pašalinus apgamą nuo veido, jeigu oda yra įdegusi arba žmogus po procedūros iškart deginasi saulėje, ta žaizdelė, kuri lieka po apgamo pašalinimo, gyja su pakitusia pigmentacija. Paprastai tariant, toje vietoje po procedūros gali atsirasti hiperpigmentuota, rudesnė dėmė. Žmogus bėga nuo vieno neestetinio darinio, o gali atsirasti kitas – ruda dėmė. Galbūt esate pastebėjo, kad nusibrozdinus koją ar ranką, žaizdai gyjant, jei ilgiau pabuvote saulėje, ta vieta irgi lieka šiek tiek tamsesnė, nes ten atsiranda pigmentiniai pakitimai“, – paaiškina medikas.

Ir ne tik darinius patariama šalinti tuomet, kai nėra intensyvios saulės. „Rudenį geriau nei vasarą atlikti ir plaukų šalinimo procedūras nuo blauzdų, pažastyse ir kitose kūno vietose, kur yra padidintas plaukuotumas, nors kai kurie specialistai tikina, kad šiandien jau yra lazerių, kurie beveik visiškai nepalieka kosmetinių defektų net ant įdegusios odos“, – pasakoja pašnekovas.

Prie nepageidaujamų darinių, kuriuos pravartu šalinti po vasaros, gydytojas priskiria ir kraujagyslinius tinklus, išsiplėtusius kapilarus ant veido arba kojų. „Šalinti reikėtų ir hemangiomas, t. y. gerybinius kraujagyslių navikus. Būna ant veido ir virusinių karpų, kurių taip pat nereikėtų palikti, jos darko žmogaus grožį“, – patikina Lazerinės dermatologijos centro gydytojas onkodermatologas mokslų daktaras Viktoras Sidorovas.

Ar pašalinti dariniai neatsinaujina?
Nors šiandien gydytojai dirba su geriausiais lazeriais, jų kvalifikacija aukšta, specialistai turi daug patirties vis tik rezultatai kiekvienu atveju būna labai skirtingi. „Todėl kiekvienam pacientui paaiškiname, kokios galimos intervencijų komplikacijos. Nors jų procentas yra labai nedidelis, bet pacientas turi būti informuotas apie tai. Gali atsirasti pigmentacijos pakitimai. Kartais gydytojas šalinimo metu, norėdamas padaryti kuo mežesnį pažeidimą, nepilnai pašalina apgamą ir jis po kurio laiko gali atsinaujinti. Mes tai vadiname apgamo recidyvu, tada tenka problemą spręsti toliau, kartoti procedūrą. Tokių dalykų pasitaiko, bet palyginus su tuo, kas buvo prieš 20-30 metų, galima sakyti, kad rezultatai labai geri“, – sako gydytojas.

Tačiau yra odos pažeidimų, kuriems saulė kaip tik padeda. Pavyzdžiui, ultravioletiniai saulės spinduliai vasarą greičiausiai padarė teigiamą poveikį sergantiems žvyneline ar atopiniu dermatitu, nes tokių žmonių odos būklė saulėje dažniausiai pagerėja. Bet dermatovenerologai piktnaudžiauti saulės voniomis vis tiek niekam nepataria. Rudenį ir žiemą atopinį dermatitą ir žvynelinę galima gydyti taikant fototerapiją ultravioletiniais spinduliais. Fototerapija pagreitina odos gijimą, retina atkryčių dažnį, sumažėja vietiškai naudojamų vaistų kiekis.