Tiek rankų, tiek kojų naguose prasidedantys pokyčiai pastebimi vos prasidėję. Tokie pokyčiai gali būti ir įgimti, ir įgyti.
Įgyti pokyčiai atsiranda dėl:
- įvairių sisteminių odos ligų;
- grybelinių ligų;
- virusinių, bakterinių infekcijų;
- apsinuodijimų įvairiomis toksinėmis medžiagomis ar vaistais ir pan.
Atsiradę ir pastebimi nagų pokyčiai siunčia signalus ir perspėja apie pirmuosius ligos požymius. Jeigu jūsų nagai pageltę, trapūs, labai silpni, lūžinėja ar yra panašių simptomų, laikas sunerimti dėl tinkamos priežiūros ir gydymo.
Jeigu jūsų nagai ploni ir lūžinėjantys, tai gali būti geležies stokos bei mažakraujystės požymis. Taip pat identiškus pakitimus sukelia vitaminų trūkumas bei įvairios lėtinės ir kitos ligos. Nagai dažniausiai lūžinėja dėl buityje naudojamų ploviklių, įvairių cheminių priemonių bei nagus minkštinančio karšto vandens. Jeigu jūs ant savo nagų pastebite nagų vageles, turėkite omenyje tai, kad šiuos pokyčius gali sukelti kraujotakos nepakankamumas arba kita liga, t. y. reumatoidinis artritas. Įskilimai vagelių gale gali susiformuoti dėl hipotirozės arba onkologinių ligų. Skersi juostelių formos įdubimai nuo vieno iki kito nago krašto atsiranda sergant:
- psoriaze;
- nagų grybeliu;
- egzema.
Skersinės linijos, kurios atsiranda dėl laikino nagų augimo sustojimo, gali būti sunkių ligų pasėkmė:
- miokardo infarkto;
- ilgalaikio karščiavimo ir kitų ligų.
Kalbant apie nagų spalvos pokyčius, nagas gali būti rudas, geltonas, juodas ar kt. spalvos. Neįprastus atspalvius lemia žalingi įpročiai, ligos, cheminės priemonės ir pan. Pavyzdžiui, geltonos spalvos nagas gali būti dėl rūkymo, cheminių medžiagų poveikio arba sergant kepenų ligomis. Taip pat tokia spalva būdinga ir vadinamojo „geltono nago sindromui“. Sumušus nagą, po juo susiformuoja kraujosrūva. Tada nagas pajuoduoja arba pamėlynuoja. Kartais keista nago spalva būna nulemta genų.
Sergantiems lėtinėmis plaučių ligomis bei širdies ligomis, būdingi išsigaubę laikrodžio stiklelio formos nagai. Kai pakinta nagų forma arba spalva tai susiję ir su onkologine liga. Užsikrėtus nagų grybeliu, infekcija stipriai pažeidžia dažniausiai kojų, rečiau rankų, nagų plokšteles. Normalią nago būklę pakeičiantis nagų grybelis reikalauja rimtos priežiūros ir sistemingo gydymo.
Pastebėjus nagų spalvos ar formos pakitimus, rekomenduojame, kuo greičiau kreiptis į gydytoją specialistą, kuris nustatys ligos priežastį, paskirs sistemingą gydymą ir priežiūrą bei užkirs kelią nagų ligos progresavimui.