Nagų grybelis – tai nagų plokštelės pažeidimas. Šiuos nagų plokštelės pažeidimus sukelia grybelio infekcija. Nagų grybelis yra labai paplitusi liga, kuri sudaro net 50 proc. visų nagų ligų. Lietuvoje vis dažniau diagnozuojamas rankų arba kojų nagų grybelis.
Šia lengvai plintančia lėtine liga užsikrėsti galima įvairiai. Užsikrėtę ja, žmonės dažniausiai įsivaizduoja, kad nagų grybelis yra vienos rūšies, tačiau toks manymas yra klaidingas. Nagų grybelis gali būti kelių rūšių:
- • dermatofitai;
- • candida;
- • nedermatofitiniai pelėsiai ir kt.
Priklausomai nuo diagnozuotos grybelio rūšies yra skiriamas atitinkamas bei individualus gydymas. Norint tiksliai nustatyti grybelio rūšį, reikalingi mikroskopiniai bei pasėlio tyrimai. Gavus tyrimų atsakymus, paskiriamas medikamentinis, lazerinis gydymas, jų kombinacija ir pan.
Dažniausiai pasireiškiantys nagų grybelio simptomai:
- ištrupėjusi nago plokštelė;
- baltos arba gelsvos spalvos linijos ant nagų;
- suplonėjusi nago plokštelė arba nago paburkimas;
- sustorėjusi arba atšokusi nago plokštelė;
- nago volelio paraudimas arba net pūliai po nago voleliu;
- gelsvi bei pilkšvi nagai;
- nelygūs nagai ir pan.
Nagų grybelio atsiradimo priežastys yra įvairios. Tam įtakos gali turėti įvairūs kraujotakos sutrikimai. Naudingomis medžiagomis nepakankamai aprūpintose galūnėse susidaro palanki terpė atsirasti bei vystytis grybeliui. Kai dėl suprastėjusio kraujo išnešiojimo po kūną žmogus ima jaustis prastai, silpsta ir jo imunitetas. Tai – dar viena nagų grybelio atsiradimo priežastis. Susilpnėjęs imunitetas yra dažna pagyvenusių žmonių problema, o kartu su ja įprastą garbingo amžiaus asmenų sveikatos būklę apkartina ir nagų grybelis. Be to, nagų grybeliu galima užsikrėsti apsilankius pirtyje, baseine arba, pavyzdžiui, pasimatavus svetimą avalynę. Kitaip tariant, po bet kokio kontakto su nagų grybeliu sergančiu asmeniu kyla rizika užsikrėsti ir pačiam.
Nagų grybelio gydymo eiga turi būti nuosekli. Gydymas reikalauja daug kantrybės ne tik gydančiam gydytojui, bet ir pačiam pacientui. Pirmiausia, viso gydymo proceso eigoje nauja nago plokštelė auga labai lėtai. Teigiama gydymo dinamika pastebima tik po kurio laiko. Dažniausiai nagų grybelio infekcija yra ne tik pačiame nage, bet ir po juo, todėl gydant sunku prasiskverbti iki jo židinio.
Rekomenduojame rūpintis savo imunine sistema ir stiprinti organizmą. Taip pat lankydamiesi baseinuose, pirtyse ir pan. naudokite apsaugines priemones, kurios gali padėti išvengti nagų grybelio. O jeigu susidūrėte su šia problema – nedvejokite: nedelskite ir kreipkitės į gydytoją specialistą, kuris atliks reikiamus tyrimus ir paskirs jums patį efektyviausią gydymo metodą ar jų kombinaciją.