Kiekviena trauma, kiekvienas jaučiamas skausmas tam tikroje kūno dalyje, atliekant tam tikrą judesį, kiekviena negalia yra svarbi kineziterapeutui, nes būtent jis turi įvertinti pacientą ir parinkti tinkamus gydymo metodus.
Ištyręs pacientą kineziterapeutas pasirenka, kokį metodą naudos, ir nusprendžia, koks bus metodo tikslas: ar bus norima sumažinti skausmą, ar siekiama išjudinti nelankstų sąnarį. Šios kvalifikacijos specialistui visada svarbu iš anksto išsiaiškinti taikomo metodo tikslą, kadangi į tai gali būti atsižvelgiama vertinant kiekvieno metodo poveikį.
Priklausomai nuo paciento skiriami aktyvūs ir pasyvūs kineziterapijos metodai:
- Aktyviems kineziterapijos metodams priskiriami tokie, kur pacientas juda sąmoningai ir tam eikvoja savo energiją (tai gydomoji kūno kultūra ir sudėtingi judesiai, susiję su darbine veikla);
- Naudojant pasyvius kineziterapijos metodus, pats ligonis yra pasyvus. Įvairias manipuliacijas rankomis ar specialiais prietaisais atlieka kineziterapeutas (tai gydomasis masažas, manualinė terapija, mechanoterapija, trakcinė terapija ir vibracinė terapija).
Kiekvienas gydymo atvejis – skirtingas, tad ir gydymo priemonės, taikomos vienu metu, gali būti skirtingos. Pavyzdžiui, esant stuburo išvaržai, skoliozei, juosmens, kaklo skausmui ir pan. gali būti taikoma SET koncepcija. Ji grindžiama griaučių ir raumenų sistemos lavinimu, atliekant aktyvius ir pasyvius judesius, kabant ant virvių. Esant raiščių patempimams, sąnarių bursitams, sausgyslių uždegimams ir pan. atliekamas teipavimas, kuris suaktyvina kraujotaką ir limfotaką, mažina vidinį audinių spaudimą ir skausmą, atpalaiduoja pavargusius raumenis.
Fiziškai neaktyviems, judėjimo sutrikimų turintiems asmenims, senyvo amžiaus žmonėms ir kt. taikoma sąnarių mobilizacija, kuri numalšiną skausmą bei atpalaiduoja įtampą kaklo, pėdos, dubens, riešo, stuburo srityse ir pan.
Siekiant sustiprinti raumenis ir pagerinti jų ištvermę, esant skoliozei, kaklo skausmams ir pan. naudojamos elastinio pasipriešinimo gumos, kurios padidina procedūros efektyvumą, apsaugo sąnarius nuo nereikalingos perkrovos.
Esant pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimams, taikomos nestabilios platformos. Jų dėka lavinama pusiausvyra ir koordinacija, pagerinama sąnarių funkcija, stiprinami raiščiai.
Taip pat gydymui naudojami specialūs kamuoliai, voleliai, platformos, taikomi kvėpavimo pratimai, atliekami masažai ir begalė kitų gydymo metodų ir priemonių. Specifinė treniruočių programa, įvairūs tinkamai paskirti pratimai ir gydymo metodai yra neatsiejama reabilitacijos dalis. Reabilitacija neatsiejama ir nuo gydymo namuose. Kiekvienam besigydančiam asmeniui yra svarbi treniruočių programa namuose, nes kineziterapijos tęstinumas namuose padeda pasiekti dar didesnio efektyvumo. Labai svarbu niekada nenuleisti rankų ir judėti tik pirmyn, nes ne tik specialistų pagalba, bet ir savo pačių įdėtomis pastangomis galima pasiekti pačių efektyviausių ir geriausių rezultatų.