Podagra yra lėtinė medžiagų apykaitos sutrikimo liga. Sergant šią liga kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose kaupiasi ir padidėja šlapimo rūgšties kiekis. Dažniau serga vyrai vyresni nei 35 metai ir moterys vyresnės nei 55 metai.
Podagros atsiradimui įtaką daro paveldimumas ir netinkama mityba. Taip pat podagra gali būti komplikacija, sukelta kitų ligų. Ją gali sukelti šlapimą skatinantys medikamentai – diuretikai ir antibiotikai. Pagrindinai rizikos veiksniai, veikiantys šios ligos atsiradimą, yra didelė kūno masė, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas bei alkoholio vartojimas.
Sergant podagra pasireiškia tokie simptomai:
- nuolatinis sąnarių skausmas;
- karščiavimas;
- sąnarių deformacijos;
- odos mazgeliai;
- sąnarių tinimas;
- podagriniai mazgai, kitaip vadinami tofusais;
- ūmus sąnarių skausmas.
Šiai ligai būdingas vieno ar kelių sąnarių uždegimas. Sergant podagra, kojos nykščio sąnarys patinsta, parausta bei tampa labai skausmingas. Ligai progresuojant, gali būti pažeidžiami ir čiurnų, kelių, alkūnių, plaštakų ir kt. sąnariai. Podagros skausmo priepuolius gali išprovokuoti ūmus badavimas, alkoholio vartojimas, sąnarių traumos ir kt. Negydant šios ligos, priepuoliai dažnėja, ilgėja bei atsiranda lėtinės podagros simptomai tokie, kaip riboti sąnarių judesiai, deformacijos, nuolatinis skausmas ir pan. Esminis podagros požymis – tai tofusai, t. y. šlapimo rūgšties druskų sankaupos sąnariuose bei aplinkiniuose audiniuose. Žiūrint plika akimi, jie atrodo, kaip įvairaus dydžio gumbeliai po oda, susidarantys apie labiausiai pažeistus sąnarius.
Sergant podagra, kineziterapinių užsiėmimų metu svarbiausia yra sąnarių funkcijos palaikymas, sąnarių mobilumo didinimas, medžiagų apykaitos ir pažeistų sąnarių kraujotakos gerinimas. Taip pat kontraktūrų prevencija bei bendro darbingumo didinimas. Sergant podagra kineziterapija ūmiu periodu netaikoma. Poūmiu periodu taikomi:
- pasyvūs ir aktyvūs judesiai;
- dinaminiai kvėpavimo pratimai;
- atsipalaidavimo pratimai.
Kineziterapinių užsiėmimų pradžioje taikomi pratimai gulint, sėdint, vėliau – stovint. Pratimai atliekami didėjančia amplitude ir didėjančiu tempu. Kineziterapijos pratimai trunka 20 – 30 min. Paciento būklei gerėjant atliekami sudėtingesni pratimai su lazdomis bei svarmenimis.
Svarbu žinoti, kad tik tinkamai kontroliuojant lėtines ligas, galima išvengti ir atitolinti jų komplikacijas, sustabdyti progresavimą ir taip sumažinti neįgalumą bei ankstyvą nedarbingumą. Norintiems nesirgti podagra, rekomenduojame sveikai maitintis, vengti maisto produktų, turinčių daug purinų bei gydyti ligas, dėl kurių padaugėja šlapimo rūgšties, o jau susidūrusiems su šia liga rekomenduojame nedelsti ir iškart pradėti gydymą.