Kaip užkirsti kelią lytiškai plintančioms ligoms?

Vasara – linksmybių metas. Tai periodas, kai padaugėja nuotykių, vieniši žmonės nori susirasti antrąją pusę, siekia būti mylimais. Lietuvos pajūris ar egzotiški kraštai – visai nesvarbu kur, tačiau romanų pasitaiko visur. Karštas sezonas ypač stipriai alsuoja meile, dažnas pameta galvą ir šoką į dar nepažįstamas bangas. Lytiškai plintančios ligos – aistringų naktų pasekmė. Tokiomis ligomis galima užsikrėsti lytinių santykių metu, taip pat ir per kraują. Lytiškai plintančios ligos progresuoja lėtai, todėl daugelis negreit sužino, kad jomis serga. Labiausiai paplitusios ligos: sifilis, gonorėja, chlamidiozė, trichomonozė, ŽIV.

Sifilis

Sifilio infekcijos šaltinis yra žmogus sergantis šia liga. Juo dažniausiai užsikrečiama lytinių santykių metu, nesisaugant. Nėščia moteris sifiliu gali užkrėsti savo vaisių per placentą nuo 12 – os nėštumo savaitės.

Simptomai: ant burnos, lytinių organų, odos ir kitų kūno vietų, atsiranda maždaug 1 cm kieta opelė. Dažniausiai opa būna neskausminga, rausvos spalvos, pabrinkusi, tačiau kietu dugnu, padengta baltomis apnašomis. Negydomos opos gali išnykti po kelių savaičių. Yra net keletas sifilio rūšių, visi jie pasižymi skirtingais simptomais, pavyzdžiui: bendras negalavimas, galvos skausmai, padidėję limfmazgiai, plaukų slinkimas, ant kūno atsiradusios karpos. Taip pat yra tokia sifilio rūšis, kurią žmogus nešioja visą gyvenimą, tačiau nejaučia absoliučiai jokių simptomų.

Sifilis yra pagydoma liga, tačiau, žinoma, vos pastebėjus kažkokius simptomus, būtina kreiptis į specialistus ir pradėti gydymą kuo ankščiau. Negydant, pirmoji sifilio stadija gali peraugti į antrą, vėliau į trečią ir pažeisti vidaus organus, todėl gydymas pasidarytų dar sudėtingesnis. Gydymo trukmė priklauso nuo to, kokios stadijos sifiliu sergate.

Gonorėja

Gonorėjos infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis ūmine, taip pat lėtine gonorėja, dažniausiai moterys. Gonorėja galima užsikrėsti lytinių santykių metu. Nėščia moteris, serganti šia liga, gali užkrėsti savo vaisių gimdymo metu. Statistiniais duomenimis nustatyta, kad gonorėja labiausiai rizikuoja užsikrėsti moterys, kadangi lytinių santykių metu, į jų makštį patenka užkrėsta sperma. Taip pat gonorėja užsikrečiama analinio ir oralinio sekso metu.

Simptomai: skausmingas, deginantis šlapinimasis, taip pat iš šlaplės kanalo išsiskiriantis gelsvai, pūlingas skystis. Žymiai gausesnės išskyros iš makšties, pagausėja mėnesinės. Po lytinių santykių ar laikotarpiu iki mėnesinių, gali pasirodyti kraujo.

Laiku nepradėjus gydyti gonorėjos, didelė tikimybė, kad moteris taps nevaisinga. Taip pat negydant gonorėjos, yra pažeidžiama gimda, gali prasidėti mažojo dubens uždegimas. Nėščioms moterims tai gali pasireikšti persileidimu, priešlaikiniu gimdymu, moteris gali užkrėsti savo kūdikį.

Chlamidiozė

Chlamidiozė yra iš ties pavojinga, šlapimo bei lytinių takų uždegiminė liga. Ja užsikrečiama lytinių santykių metu. Nėščios moterys gali užkrėsti savo vaisių gimdymo metu, o vaikas dėl šios ligos gali turėti rimtų sveikatos sutrikimų: susirgti plaučių, taip pat akių uždegimu. Chlamidijos požymiai gali pasirodyti praėjus maždaug 2-6 savaitėms po užsikrėtimo.

Simptomai: moterys šlapindamosis jaučia skausmą, tarp mėnesinių ir lytinių santykių metu pasirodo kraujo, mylintis jaučiamas skausmas, taip pat skausmas apatinėje pilvo dalyje, paūmėjus ligai ir jai prasiskverbus į lytinius organus dar giliau, gali atsirasti mažojo dubens uždegimas. Vyrai: iš šlapinkanalio atsiranda išskyros, taipogi skausmingas šlapinimasis, kapšelis padidėja, jį skauda, prostatos uždegimas pasireiškia dar sunkesniais simptomais, pakilusia temperatūra, skausmingu šlapinimusi, lytinių organų skausmu. Dažnai vyrams sutrinka potencija.

Jeigu chlamidiozė yra negydoma arba gydoma pavėluotai, gali baigtis labai liūdnai. Nevaisingumu, lytiniu prostatos uždegimu, taip pat mažojo dubens uždegimu.

Trichomonozė

Trichomonoze dažniausiai užsikrečiama lytinių santykių metu, šiek tiek rečiau – nesilaikant higienos, sąlyčio būdu. Statistiniai duomenys rodo, trichomonozės simptomų dažnai nematyti, kartais jie yra visiškai nepastebimi ir šia liga sergantys žmonės pagyja patys.

Simptomai: nors dažnai simptomai nepasireiškia, tačiau visgi, trichomonozę galima įtarti iš pagausėjusių išskyrų, skausmingo ir deginančio šlapinimosi, moterims – jaučiamas skausmas sueities metu, kamuoja niežulys.

Dažniau serga moterys nei vyrai. Negydoma ši liga turi labai rimtų pasekmių: kiaušidžių ir prostatos uždegimas, kartais gali baigtis ir nevaisingumu.

ŽIV

Živ yra labai baisi ir bauginanti liga, kuria užsikrėtus ir jos laiku negydant, gali baigtis žmogaus mirtimi. Ja, kaip ir kitomis prieš tai minėtomis ligomis yra užsikrečiama lytinių santykių metu, taip pat per kraują, o iš nėščios moters virusas pereina pas vaisių. ŽIV infekcijos požymiai pasirodo maždaug po 2-4 savaičių nuo užsikrėtimo, o trunka nuo 1 iki 2 savaičių.

Simptomai: karščiavimas, gerklės skausmas, limfmazgių padidėjimas, bėrimas, raumenų ir sąnarių skausmai, vėmimas, galvos skausmas ir kita.

Ankščiau nuo ŽIV mirdavo labai daug žmonių, tačiau modernėjančių technologijų dėka, daktarai padarė viską, kad liga pasidarytų lėtine ir kad su ja žmogus galėtų gyventi visą gyvenimą. Svarbiausias uždavinys – laikytis gydymo eigos, daryti tik tai ir tik taip kaip liepė gydytojas, vartoti medikų išrašytus medikamentus.

Svarbu pridurti, kad žmonės, sergantys lytinėmis ligomis, privalo pranešti apie tai savo partneriams ar tiems, su kuriais santykiavo, kad pasitikrintų ar šie taip pat neserga. Partneriams reikia pradėti gydymą kuo ankščiau.

Visų, lytiškai užkrečiamų ligų simptomai, vystymosi eiga, pasekmės yra skirtingos, tačiau užsikrėtimo priežastis viena – nesisaugojimas. Saugokite savo sveikatą, saugokitės patys, apgalvokite kiekvieną sprendimą, nes niekas kitas už jus to nepadarys.