Inkštirai (komedonai) tai – juodi, balti ar gelsvi taškeliai atsirandantys ant odos, dažniausiai nosies srityje. Ši odos problema vienodai pasireiškia tiek moterims, tiek vyrams ir nesvarbu, kokio amžiaus jūs esate. Inkštirų atsiradimui įtakos turi tik odos tipas, kadangi inkštirai dažniau susidaro turintiems riebią odą.
Inkštiras susidaro užsikišus plauko folikului (vietoje, kurioje auga plaukas), jį užkemša įvairios negyvos odos liekanos, riebalai ir tose vietose pradeda daugintis bakterijos. Juoda inkštirų spalva atsiranda dėl riebalų sąlyčio su oru (vyksta riebalų oksidacija).
Nešvari veido oda kankina apie 80 proc. žmonių. Priežastys yra labai įvairios: vidaus organų ligos, nemiga, netaisyklinga mityba, stresas, hormonų svyravimai, – visa tai sutrikdo natūralų odos atsinaujinimo procesą. Riebi oda blizga, pradeda pleiskanoti, matosi atviros poros, atsiranda įvairūs bėrimai. Esant tokiai situacijai, įvairūs kremai jau nebepadeda, kadangi nešvarumai susikaupia vidiniame odos sluoksnyje, jos paviršių nusėdami riebaliniais inkštirais.
Pagrindinės inkštirų susidarymo priežastys yra netinkama mityba arba higienos trūkumas. Dažnai inkštirai pradeda formuotis paauglystėje, nes būtent tada sutrikus hormonų pusiausvyrai pasireiškia per intensyvi riebalinių liaukų veikla. Netinkamai valoma oda, didina inkštirų susidarymo tikimybę, kadangi negyvos odos ląstelės lengvai užkemša odos poras. Todėl nereiktų persistengti valant veidą, nes tai gali sudirginti odą ir atsirasti kitokių odos problemų arba paūmėti jau esamos.
Jeigu nesulaukiate norimo rezultato naudodami natūralias priemones namuose, rekomenduojama kreiptis į specialistus, kurie profesionaliomis priemonėmis atlieka giluminį odos valymą.
Mechaninio valymo metu specialistai stipriai ir kokybiškai nuvalo odą. Taip pat specialiais prietaisais pašalina kamedonus. Rekomenduojamas odą valyti 1 – 2 kartus per metus. Inkštirų naikinimo būdą specialistai pasirenka pagal odos užterštumą. Kartais mechaninis inkštirų šalinimas yra atliekamas kartu su ultragarsiniu, netraumuojant odos paviršiaus, giliai, ląsteliniame lygmenyje.
Nerekomenduojama spaudyti inkštirų, neatlikus tinkamos dezinfekcijos. Taip pat negalima atverti porų garais. Daugelis bando inkštirus naikinti namų sąlygomis remiantis šiais patarimais, natūraliais būdais:
- Perpjaukite žalią bulvę ir įtrinkite ją veidą, nosį, visur, kur yra inkštirų, tada leiskite išdžiūti ir nuplaukite veidą vandeniu;
- Pasidarykite pastą iš kalendros lapų ir ciberžolės miltelių, ir šveiskite ja odą;
- Sumaišykite kelis lašus citrinos sulčių su šaukštu cukraus ir švelniai, sukamaisiais judesiai, įtrinkite veidą, nosį ir skruostus. Tai pašalins inkštirus ir negyvas ląsteles nuo jūsų odos;
- Sutrinkite pomidorą ir ištepkite juo veidą, palaukite 20 minučių ir tada nuplaukite su vandeniu, darykite tai reguliariai ir tai padės atsikratyti inkštirų;
- Ištepkite veidą natūraliomis alavijo (aloe vera) sultimis, tai yra geriausias būdas naikinti inkštirus namuose, alavijo sultys taip pat nuramins ir gydys jūsų odą ir kt. priemonės.
Rekomenduojame neskubėti išbandyti įvairiausių gydymo priemonių namuose, nes galite dar labiau pakenkti savo odai. Inkštirų šalinimas turėtų būti patikėkitas specialistams.