Sutrikimas, kai be priežasties nuolat ir gausiai prakaituojama, yra vadinamas hiperhidroze. Tai vargina apie 3 proc. visų pasaulio gyventojų. Dažnai gausus prakaitavimas kelia ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą dėl nemalonaus, „aštraus“ kvapo. Hiperhidrozė – tai ligų ar padidėjusio nervingumo pasekmė. Gausiam prakaitavimui būdingas akivaizdžiai matomas prakaitavimas, besitęsiantis ne mažiau 6 mėnesius be jokios priežasties. Labiausiai pasireiškia pėdų, pažastų ir gausus veido prakaitavimas.
Hiperhidrozę galima įtarti tuomet, kai pasireiškia ne mažiau kaip du iš šių požymių:
- prakaitavimas trukdo kasdienei veiklai;
- būdingas abipusis, simetriškas ir didelis prakaitavimas;
- prasideda iki 25 metų;
- padidėjęs prakaitavimas būna nors kartą per savaitę;
- neprakaituojama naktį, miegant;
- paveldėjimas.
Galimas gausus prakaitavimas dėl skydliaukės ligų, cukraligės, menopauzės. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad žmonių, kurie smarkiai prakaituoja, nervų sistema nuolat veikia endokrinines liaukas ir tai tikrai nebūna susiję su tam tikromis, ypatingomis situacijomis ar metų laiku. Gausus prakaitavimas naktį gali būti hormoninės sistemos sutrikimų arba menopauzės požymiai. Prakaitavimo priežasčiai nustatyti atliekami įvairūs tyrimai: bendras kraujo, grybelių paieškos, krūtinės ląstos rentgenologinis, termoreguliacinis prakaitavimo testas ir kt. Deja, net 80 proc. atvejų tikslios gausaus prakaitavimo priežasties nustatyti nepavyksta.
Turbūt daugeliui suprantama, kodėl gausiai prakaituojančiam žmogui, ilgainiui gali atsirasti ir socialinių problemų: jis ima vengti bendravimo su kolegomis, draugais ar net artimaisiais. Toks žmogus nenori dalyvauti įvairiuose susitikimuose, kartais bando išvengti viešumos, nes kompleksuoja dėl gausaus prakaitavimo sukelto itin nemalonaus kūno kvapo. Hiperhidrozė gali sukelti nepasitikėjimą savimi. Dažnai atsiranda nerimo sutrikimų, susergama depresija.
Gausus prakaitavimas sukelia ne tik diskomfortą, bet ir odos iššutimus, kurie gali paskatinti grybelinės bei bakterinės infekcijos atsiradimą, todėl labai svarbus yra tikslingas hiperhidrozės gydymas.
Hiperhidrozę galima gydyti anticholinerginiais vaistais, turinčiais atropino ir klonidais. Taip pat – antiperspirantais. Galima leisti botulino toksiną. Botulino toksinas veiksmingai sumažina prakaitavimą, nes blokuoja neurotransmiterį, t. y. acetilcholiną. Botulino toksino poveikis trunka nuo keturių iki aštuonių mėnesių. Jei prakaituojama gausiai, gydymą reikia pakartoti.
Gausiam prakaitavimui gydyti dar taikoma jonoforezė. Jonoforezė – tai neskausminga ir efektyvi procedūra pažastų, pėdų bei delnų prakaitavimui gydyti. Jonoforezės metu naudojama speciali įranga, kuri generuoja žemos įtampos elektros srovę, slopindama prakaito liaukų veiklą. Rekomenduojamos 3 – 5 procedūros per savaitę. Procedūros trukmė – apie 15 – 20 min. Efektyvumas pasiekiamas po 10 – 15 procedūrų, vėliau reikalingos palaikomosios procedūros 1 – 2 kartus per savaitę.
Jeigu vargina hiperhidrozė, svarbu avėti odinę avalynę, nešioti medvilninius rūbus, kojines, reguliariai praustis, keisti aprangą, vengti streso, nepervargti, mažiau nervintis. Svarbiausia – sveikas gyvenimo būdas ir higiena.
Jeigu pastebėjote, kad nuolat gausiai prakaituojate ir jus vargina nemalonus, „aštrus“ bei varginantis kūno kvapas, būtina kreiptis į gydytoją specialistą.