Atopinis dermatitas kūdikiams ir vaikams yra gana dažna problema, kuri sukelia daug nemalonių pojūčių, rūpesčio bei reikalauja rimtos priežiūros ir gydymo. Atopinis dermatitas – tai dažna lėtinė odos uždegimo liga, kuriai būdingas stiprus bei varginantis niežėjimas. Dažniausiai šia liga serga kūdikiai ir vaikai.
Sergantieji atopiniu dermatitu turi genetiškai nulemtą polinkį reaguoti į aplinkos alergenus, sausą odą. Taip pat polinkį sirgti virusinėmis ir bakterinėmis ligomis.
Kūdikiams bei visai mažiems vaikams (nuo 2 mėnesių iki 1 metų) atopinis dermatitas pasireiškia tokiais simptomais:
- niežėjimas veido srityje;
- niežėjimas plaukuotoje galvos dalyje;
- niežėjimas kaklo srityje;
- niežėjimas krūtinės srityje;
- niežėjimas tiesiamųjų galiūnių paviršiuose.
Taip pat kūdikiams, sergantiems atopiniu dermatitu būdinga eriteminės plokštelės su papulėmis ar pūslelėmis. Vyrauja paraudimas, šlapiavimas, šašai. Kūdikiams, sergantiems atopiniu dermatitu, nebūdingi bėrimai nosies, lūpų srityje, ant delnų, padų ar kirkšnyje. Pačioje ligos pradžioje jiems pasireiškia seborėjinio dermatito požymiai. Tai reiškia tuo, jog jų antakių oda, kaktos, pažastų, kirkšnių srities oda arba vietos už ausų parausta ir ima pleiskanoti. Vyresniems vaikams vyrauja eriteminės sausos papulės, odos kerpėjimas, nukasymai. Dėl ilgalaikio kasymosi oda sustorėja bei sukietėja. Taip pat dėl nuolatinio kasymosi itin pažeidžiamas odos vientisumas. Būna atvejų, kada prasideda infekcijos.
Pagrindiniai kūdikių ir vaikų atopinio dermatito simptomai bei požymiai:
- odos sausumas;
- odos sustorėjimas;
- alergija tam tikriems maisto produktams;
- sausas arba šlapias bėrimas;
- dažnos infekcijos;
- tuštinimosi sutrikimai;
- bėrimas;
- odos sukietėjimai ir pan.
Net du trečdaliai vaikų atopiniu dermatitu suserga iki vienerių metų. Vaikui augant ligos rizika nors ir nežymiai, bet padidėja: iki penkerių metų nuo tokios problemos kenčia net keturi penktadaliai vaikų. Maždaug pusė jų iki 2 metų amžiaus visiškai pasveiksta, o net 90 proc. vaikų, sergančių atopiniu dermatitu išssigydo jį iki jiems sukanka 6 metai.
Pagrindiniai atopinio dermatito uždaviniai – tai niežėjimo bei padidėjusio uždegimo mediatorių išsiskyrimo slopinimas. Taip pat epidermio barjerinės funkcijos normalizavimas, odos drėkinimas ir odos paviršiuje esančių bakterijų mažinimas.
Kūdikių ir vaikų atopinio dermatito gydymas priklauso nuo:
• ligos sunkumo;
• anksčiau paskirto gydymo ir jo poveikio;
• ligą skatinamųjų veiksnių (remisija, lengvas atopinis dermatitas, vidutinio sunkumo atopinis dermatitas, sunkus, nepasiduodantis vietiniam gydymui atopinis dermatitas);
• antibakterinių vietinio poveikio ir sisteminių vaistų.
Gydant kūdikių ir vyresnių vaikų atopinį dermatitą, labai svarbu jų tėvams suteikti išsamią bei suprantamą informaciją apie ligą. Taip pat mokyti tinkamai prižiūrėti odą bei tinkamai vartoti vaistus. Svarbu laiku ir nedelsiant kreiptis į specialistus pastebėjus pirmuosius ligos požymius, kad gydytojai specialistai galėtų užkirsti kelią tolimesniam ligos progresavimui, nes atopinis dermatitas vaikams ir kūdikiams yra rimta liga, reikalaujanti priežiūros ir sistemingo gydymo.