Atopinis dermatitas suaugusiems – tai lėtinis ir pasikartojantis epidermio ir dermos uždegimas. Tai labai nemaloni odos liga, nes sergantieji asmenys dėl išbertos ir niežtinčios odos jaučia ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą. Būna atveju, kada sergantys atopiniu dermatitu, tiek vyrai, tiek moterys, pamažu atsiriboja nuo visuomenės.
Atopinis dermatitas pasireiškia:
- stipriu niežėjimu;
- odos sausumu;
- tipišku odos bėrimu.
Dermatitas suaugusiems gali atsirasti dėl kelių priežasčių. Visų pirma, šios ligos atsiradimą skatina genetiniai veiksniai. Taip pat atopinio dermatito atsiradimui įtaką daro ir alerginiai veiksniai. Alergenai sukelia odos hiperergines reakcijas, tai gali būti namų dulkės, žiedadulkės, plaukai, maisto produktai, kosmetikos priemonės, skalbiamieji milteliai, netinkama odos priežiūra bei daugelis kitų veiksnių. Atopinį dermatitą sukelia ir nuolat patiriamas stresas, jaučiamas pyktis ir didelė emocinė įtampa. Dermatitą gali sukelti ir klimato veiksniai, t. y. drėgmė, vėjas, oro temperatūra. Moterims dermatitas atsiranda ir nėštumo metu. Menstruacijos taip pat skatina dermatito atsiradimą.
Dermatito gydymas prasideda nuo pastangų šalinant ar mažinant odos būklę dirginančius bei bloginančius veiksnius. Labai svarbu saugotis nuo alergenų, kurie daro įtaką dermatito atsiradimui. Jei yra galimybė, jų reikia visiškai atsisakyti ir nebenaudoti. Pavyzdžiui, jeigu Jūsų odos būklė pablogėjo naudojant kosmetikos priemones, reikėtų jų atsisakyti arba pakeisti tokiomis, kurios nesukelia šios ligos požymių ar ligos paūmėjimo.
Padidėjusį odos jautrumą, niežėjimą, uždegimą mažina specialūs gydytojų skiriami vaistai, o esant itin sausai ir pleiskanojančiai odai paskiriamas riebus kremas. Odai suminkštinti skiriami specialūs gydomieji losjonai, kurie profilaktiškai apsaugo nuo stipresnio odos išsausėjimo.
Sunkesniais ligos atvejais, paūmėjus dermatitui ar esant uždegimui skiriami geriamieji medikamentai (imunosupresantai, gliukokortikosteroidai ir pan.), fototerapija ar kombinuotas gydymas.
Labai svarbu atidžiai klausyti visų gydytojo patarimų ir rekomendacijų, nes gydantis šią ligą reikia laikytis tam tikro nuoseklaus rėžimo. Sergant atopiniu dermatitu ir norint kuo greičiau pasveikti reikėtų:
- buityje naudojamas priemones tokias, kaip skalbimo milteliai, įvairūs valikliai ir pan., pakeisti, pavyzdžiui, ūkišku muilu, kuris nedirgina odos ir nesukelia ligos paūmėjimo;
- Nenešioti drabužių, kurie yra pagaminti iš sintetinio pluošto ar vilnos;
- Laikytis higienos, praustis ir odą prižiūrėti tinkamai, naudojantis pateiktomis gydytojo rekomendacijomis;
- Nusimaudžius odą tepti tik gydytojo paskirtomis priemonėmis (drėkinančiomis ir minkštinamųjų savybių turinčiomis priemonėmis);
- Jokiais būdais nenaudoti kosmetikos priemonių, nagų, plaukų lako ir t.t.
Pajutus pirmuosius simptomus ir ligos požymius rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją specialistą, kuris padės Jums pasveikti ir užkirs kelią ligos progresavimui bei paskirs sistemingą gydymą.