Mitas apie odos „paruošimą” yra peneigtas gyd. onkodermatologo Viktoro Sidorovo iš Vilniaus Lazerinės dermatologijos centro.
Gyvename klimato zonoje, kurioje ne visuomet galime džiaugtis šiltais saulės spinduliais. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl mūsų regione yra tokios populiarios kelionės į šiltuosius kraštus. Ko gero dauguma, prisipažins, kad planuodami atostogos saulėtuose kurortuose, pirmiausia susimąstėte apie tokius dalykus kaip saulės įdegio losjonas, akiniai nuo saulės, kepurė ir t.t. Būsimi atostogautojai žino, kad intensyvi saulė pietų šalyse gali sukelti pavojingus odos nudegimus ir padidinti melanomos riziką. Tačiau kaip teigia gerai žinomas onkodermatologas gyd. Viktoras Sidorovas, dauguma yra klaidingai įsitikinę, jog apsilankymas soliariume, prieš išvykstant atostogauti, gali apsaugoti jų odą nuo skausmingų nudegimų saulėje ir padėti “paruošti” odą tikrosioms saulės vonioms paplūdimyje.
Gyd. V. Sidorovas pabrėžia, kad įsitikinimas, kad odą reikia “paruošti” atostogoms šiltuose kraštuose yra mitas. Deginimasis soliariumuose yra daug pavojingesnis ir klastingesnis negu deginimasis saulėje. Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) nurodo, kad soliariume įgytas įdegis pasižymi apsauga, ne didesne nei 2-4 SPF faktorius turintis apsauginis kremas nuo saulės. O tokia menka apsauga yra niekinė ir neapsaugo Jūsų odos nuo žalingų UV spidulių.
Tyrimai rodo, kaddaugiau negu 63 % visų soliariumų lankytojųatostogų metu vistiek patiria nestiprius nudegimus saulėje.
Taip atsitinka todėl, kad soliariumų lempų filtrai šiek tiek sumažina odos nudegimų reakciją, tai reiškia, kad odos ląstelės gauną dvigubai didesnę dozę saulės spindulių radiacijos. Soliariumų salonai naudoja lempas, kurių šviesos spinduliuotė yra keletą kartą stipresnė negu natūralios saulės. Taip pat soliariumuose yra daugiau pavojingų UVA spindulių, kurie veikia odos giluminius sluoksnius.
UV spinduliai tiek nuo saulės, tiek nuo soliariumų yra itin pavojingi odai. Net vienas apsilankymas soliariume gali sukelti nepataisomą žalą odai, tačiau tai nėra pastebima iškart. Stipraus nudegimo saulėje ar deginimosi soliariume pasekmės gali pasirodyti tik po 10 – 20 metų. Ne visuomet ant odos esančios pūslės ar odos sluoksnio pleiskanojimas signalizuoja padarytą žalą odai, kadangi kartais padaryta žala net nėra matoma plika akimi. UV spinduliai veikia odos pigmentines ląsteles, kurios gamina melaniną, dėl kurio oda ir įgauna tamsesnį atspalvį. Bet odos tamsėjimas dėl padidėjusios melanino gamybos tėra odos gynybinė reakcija. Melaninas apsaugo odą nuo žalingų UV spindulių. Pastovus lankymasis soliariumuose kenkia kūno odai ir ant jos esantiems apgamams. Svarbu prisiminti, kad soliariumo lankytojai turi triskart didesnę riziką susirgti melanoma – vieną pavojingiausių odos vėžio formų.
Stipraus nudegimo saulėje ar deginimosi soliariumo pasekmės gali pasirodyti tik po 10 – 20 metų.
Be to, yra pastebėta, kad dažnai žmonės po apsilankymo soliariume atostogaujant yra linkę mažiau saugoti savo odą nuo nudegimų, nes mano, kad jų “apsauginis sluoksnis” įgytas soliariume juos apsaugos. Iš tiesų viskas yra priešingai: oda jau patyrė žalą apsilankymo soliariume metu ir žmogus vengdamas apsaugoti odą nuo papildomų nudegimų daro tik dar didesnę žalą. Todėl geriausia būtų vengti apsilankymų soliariume, prieš išvykstant atostogauti.
Gyd. Viktoras Sidorovas taip pat pastebi, kad paskutiniuoju metu žmonės vis sąmoningiau rūpinasi savo oda ir, atsižvelgiant į soliariumo sukeliamą žalą, vis mažiau lankosi soliariumuose. Siekiant kuo geriau atostogų metu apsaugoti odą nuo žalingų UV saulės spindulių, privartu prisiminti šias pagrindines apsisaugojimo priemones: devėti kūną dengiančius drabužius, kurie nedirgina odos, naudoti plataus spektro saulės įdegio losjoną, kurio indeksas yra SPF 30-50 ir kuris apsaugo nuo UVA ir UVB spinduliuotės. Saulės spinduliuotė yra pati aktyviausia vidurdienį, todėl yra patartina šiuo metu vengti tiesioginių saulės spindulių ir likti daugiau šešėlyje, taip pat nešioti akinius nuo saulės ir devėti kepurę arba skrybelę.
Daugiau informacijos apie melanomą ir kuriuose miestuose galite nuotoliniu būdu konsultuotis su Vilniaus lazerinio centro dermatologais rasite Dermtest puslapyje: www.dermtest.lt/mus-rasite