Padidėjęs prakaitavimas (hiperhidrozė) – dažna daugelio žmonių problema, kuri sukelia daug nepatogumų mūsų kasdienybėje. Yra nustatyta, jog žmogaus prakaitas turėtų būti beveik bekvapis, kadangi jis yra sudarytas iš vandens (98-99%). Kai kuriose kūno vietose, pavyzdžiui, pėdų srityje, pažastyse ir delnuose – linkę kauptis bakterijos, dėl kurių atsiranda blogas prakaito kvapas, o tai sukelia daug nepatogumų būnant viešumoje, darbovietėje ar kitoje aplinkoje. Taigi ką daryti, kai vargina padidėjęs prakaitavimas ir nemalonus jo kvapas?
Venkite prakaitavimo
Prakaitavimą gali sukelti daugelis priežasčių: tai gali būti įvairios ligos (cukraligė, skydliaukės, infekcinės, onkologinės ligos, vaistai, antsvoris). Dažnai padidėjęs prakaitavimas būdingas brendimo laikotarpiu. Norėdami mažiau prakaituoti, atkreipkite dėmesį į būdus, kurie gali padėti Jums to išvengti:
• Visų svarbiausia yra laikytis asmens higienos. Kadangi bakterijos daugiausiai veisiasi pažastyse, delnuose ir pėdose, reguliariai praustis ir laikytis higienos yra būtina. Prauskitės ryte ir vakare, o prieš apsivilkdami drabužius, leiskite kūnui visiškai išdžiūti. Stenkitės rinktis tokius drabužius, kurie yra pasiūti iš natūralaus pluošto (lino, medvilnės);
• Aktyviai gyvenkite. Sportuojant ar daug judant, kūnas išskiria šilumą, ima prakaituoti. Jeigu esate įpratę daug judėti, Jūsų kūnas lengviau reaguos į fizinį ar kitokį, intensyvesnį krūvį, ir mažiau prakaituos;
• Stenkitės mažiau jaudintis. Net mažas jaudulys skatina prakaitavimą. Mokykitės įvairių kvėpavimo technikų, kurios padeda nusiraminti stresinėse situacijose;
• Sveikai maitinkitės. Stenkitės vengti daug kofeino turinčio arba aštraus maisto. Valgant aštrius patiekalus į smegenis siunčiamas karščio signalas, todėl organizmas pradeda prakaituoti.
Prakaitavimo gydymas
Šiuo metu sparčiai populiarėja jonoforezės procedūros bei botulino toksino injekcijos, kadangi chirurginis ir medikamentinis gydymas gali sukelti pašalinį poveikį organizmui. Jonoforezė ir botulino toksino injekcijos – vieni efektyviausių būdų prakaitavimui gydyti.
Gydymas jonoforezės procedūromis
Tai neskausminga, saugi ir efektyvi, procedūra. Šios procedūros gali būti atliekamos namuose, Jums telieka įsigyti gydymo sistemą. Pradžioje, atliekama nuo 3 iki 5 procedūrų per savaitę, kurios trunka apie 15-20 minučių. Norint pasiekti efektyvių rezultatų, gali prireikti apie 10-15 procedūrų. Galiausiai, taikomos palaikomosios procedūros, 1-2 kartus per savaitę. Reikia atkreipti dėmesį, jog nėščiosioms, kenčiantiems nuo nereguliariaus širdies ritmo, naudojantiems kardiostimuliatorius, turinčioms intrauterinę metalinę spiralę, didelius pažeistus odos plotus, praradusiems jautrumą skausmo dirgikliams būtina pasitarti su savo gydytoju.
Gydymas botulino toksino injekcijomis
Botulino toksinas yra bakterijų Clostridium botulinum išskiriamas produktas. Ši medžiaga blokuoja nervinius impulsus. Atskiedus botulino toksiną, jis yra leidžiamas į tas odos sritis, kurioms būdingas gausus prakaitavimas (pėdos, delnai, pažastys). Suleistas botulinas pradeda veikti 1-3 dieną po procedūros, o efektyviausias rezultatas matomas praėjus 7-14 dienų po injekcijų suleidimo. Tai yra ilgalaikį poveikį turinti procedūra, kadangi botulino toksino slopinamasis poveikis išlieka 6-12 mėnesių. Procedūros metu naudojama adata yra labai plona, skausmas yra minimalus (panašus į skiepo), o atliekant procedūrą, yra galimybė naudoti nuskausminimo priemones. Planuojančioms kūdikį, nėščioms ar maitinančioms krūtimi moterims, šios procedūros atlikti negalima.
Jonoforezės ir botulino toksino injekcijų procedūros yra pačios efektyviausios, siekiant sumažinti gausų prakaitavimą. Tačiau verta nepamiršti ir to, jog gyvenimo būdas taip pat turi didelės reikšmės: venkite kofeino turinčių gėrimų, alkoholio, sveikai ir subalansuotai maitinkitės, stenkitės patirti kuo mažiau streso, o svarbiausia, laikykitės reguliarios asmens higienos. Būkite sveiki ir aktyvūs!