Kiekvienas iš mūsų turime apgamų. Vieni – atsiradę visai neseniai, kiti – turimi nuo pat gimimo. Pamatę naują apgamą neretai susirūpiname – daugumai apgamai asocijuojasi su piktybiniais odos navikais ar kitomis ligomis. Kada laikas sunerimti, o kada nevertėtų jaudintis, aptikus dar vieną naują apgamą ant savo odos?
Atlikite apžiūrą namuose
Specialistai siūlo kartą per mėnesį atlikti apgamų ant odos apžiūrą namie ir siūlo metodą, kurio pagalba, galėsite nustatyti, ar verta sunerimti ir kreiptis pas gydytoją. ABCDEF metodas – tai plačiai dermatologų naudojamas būdas apgamų kilmei nustatyti. Kiekviena raidė reiškia tam tikrą kriterijų, pagal ką yra tiriami apgamai:
A kriterijus – asimetrija. Įsivaizduokite, jog lygia linija padalinate apgamą pusiau, ir sulenkiate jį per tą pačią liniją. Ar pusės sutampa? Jeigu ne – apgamas nesimetriškas;
B kriterijus – kraštų nelygumai. Sveiko, nepiktybinio apgamo kraštai turėtų būti lygūs;
C kriterijus – spalvos pakitimai. Nepiktybinis apgamas turėtų būti vienos spalvos. Jeigu pastebėjote, kad apgamas keičia spalvą ar yra ne vientisos spalvos, vertėtų kreiptis į dermatologą;
D kriterijus – apgamo diametras. Jis neturėtų viršyti 5 milimetrų;
E – apgamo kitimas. Stebėkite ar apgamas per tam tikrą laiką kinta ar ne. Jeigu odos darinys pakito – būtina kreiptis į specialistus;
F kriterijus – išskirtinumas. Apgamas nepanašus į visus kitus apgamus ant jūsų odos. Jeigu pastebėjote nors vieną iš čia išvardintų požymių – neatidėliokite, kreipkitės į dermatologą, kuris galės apžiūrėti jūsų apgamą, tiksliai nustatyti ir pritaikyti gydymo būdus.
Gydytojo apžiūra
Atminkite, jog tik kvalifikuotas specialistas gali nustatyti, ar tam tikri apgamai yra piktybiniai. Geriausia rinktis tokį specialistą, onkodermatologą, kuris turi daugiau nei 5 metų patirtį savo srityje, turi tinkamą įrangą ligoms nustatyti bei gydymui atlikti. Standartinis metodas – internete paieškoti atsiliepimų apie tam tikrus gydytojus dermatologus, įvairias klinikas – kuo daugiau teigiamų atsiliepimų, tuo patikimesnis gydytojas ar klinika. Nors metodas atrodo paprastas, tačiau daugeliu atvejų pasiteisina.
Apgamų patikros dažnumas
Kaip dažnai reikia tikrintis apgamus pas specialistus? Atsakymas priklauso nuo tokių faktorių kaip:
• kuris nors iš artimų šeimos narių, giminaičių sirgo/serga odos onkologinėmis ligomis;
• turite daugiau apgamų ant odos nei aplinkiniai;
• esate onkologinių ligų rizikos grupėje.
Taip pat gali būti papildomų rizikos faktorių, tokių kaip šviesi oda, šviesūs plaukai, mėlynos akys, daugiau kaip 50 apgamų ant jūsų kūno.
Tik atlikus patikrą pas dermatologą, jis galės jums pasakyti, kaip dažnai reikėtų tikrintis. Dažniausiai, pacientams užtenka pasitikrinti vieną kartą per metus, esant tam tikriems dariniams, gali reikėti lankytis kas 6 mėnesius, dar dažniau – kas 3-4 mėnesius. Verta paminėti, jog pasitaiko ir agresyvių melanomos formų, jos gali stipriai pablogėti per 3-4 mėnesius, todėl būtina kas mėnesį tikrinti apgamus namuose ir stebėti įtartinus odos darinius.
Kreipkitės į dermatologą
Yra nustatyta, jog būtent nuo 10 metų amžiaus pasireiškia įvairūs melanomos atvejai. Todėl nesant odos onkologinių susirgimų jūsų šeimoje, taip pat kitų rizikos faktorių, pirmas vizitas pas dermatologą turėtų būti, kai vaikui sukanka 10 metų. Jeigu gydytojas nenustatys nieko įtartino, užtenka vizito kartą per metus. Neverta panikuoti, vos tik atrasite naują apgamėlį ant jūsų ar vaiko odos – apgamai ant kūno atsiranda iki 30-45 metų amžiaus, todėl neverta pulti į paniką, tereikia atidžiai stebėti ir nepamiršti apžiūrėti apgamų kas mėnesį. Kilus įtarimams – kreipkitės į specialistus.
Apgamų šalinimas
Priklausomai nuo apgamo, yra skiriamas ir šalinimo metodas. Šioje situacijoje yra labai svarbi dermatologo patirtis, kadangi neteisingai parinkus apgamo gydymą, galima susidurti su tam tikromis komplikacijomis ar gydymo rizikomis. Jeigu apgamai nepavojingi, jiems nenustatyti jokie rizikos faktoriai – jie šalinami lazeriu, kadangi tai yra mažiausiai kosmetinių žymių paliekantis šalinimo būdas. Tačiau jeigu apgamas ar odos darinys pavojingas – jis šalinamas tik chirurginiu būdu. Jokių lazerių ir kitų šalinimo būdų specialistai nepataria. Neverta delsti, jeigu pastebėjote įtartiną apgamą ar odos darinį ant savo odos. Kuo greičiau kreipkitės į specialistą, kuris galės jūsų apgamą išsamiai ištirti ir skirti gydymą, jeigu toks bus reikalingas. Rūpinkitės savimi ir nepamirškite kas mėnesį atlikti apgamų patikros namuose.